ARMember Lite - Membership Plugin v4.0.59 - en to pt_PT translation catalogue (2376 entries)

en:  ago
pt_PT: atrás

en:  characters allowed.
pt_PT: caracteres permitidos.

en:  cycles due
pt_PT: ciclos dciclos devidosue

en:  Days
pt_PT: Dias

en:  Label
pt_PT: Rótulo

en:  Meta
pt_PT: meta

en:  Note that if you will select new meta then new meta will be set as
pt_PT: Observe que se você selecionar uma nova meta, a nova meta será definida como

en:  Note that importing user's data will
pt_PT: Observe que a importação dos dados do usuário

en:  plan for this user?
pt_PT: plano para este usuário?

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
pt_PT: "Regra de acesso" é o principal recurso do plugin ARMember. Interface muito fácil para gerenciar a proteção de conteúdo no local de acordo com os planos relacionados. Regra de acesso à proteção de conteúdo

en: %1$sThere is something error to retrieve the %2$s add-ons list. Please try again later.%3$s
pt_PT: %1$sOcorreu um erro ao recuperar a lista de complementos %2$s. Por favor, tente novamente mais tarde.%3$s

en: (Entry Exists)
pt_PT: (Entrada Existe)

en: (If no referrer page.)
pt_PT: (Se não houver página de referência.)

en: (Original page before login.)
pt_PT: (Página original antes do login.)

en: (Original page before signup.)
pt_PT: (Página original antes da inscrição.)

en: (Trial Transaction)
pt_PT: (Transação de teste)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
pt_PT: (Use o Cropper para definir a imagem e use o scroller do mouse para ampliar a imagem.)

en: 404 Not Found
pt_PT: 404 não encontrado

en: A PHP extension stopped the file upload.
pt_PT: Uma extensão PHP interrompeu o upload do arquivo.

en: Access Rules
pt_PT: Regras de acesso

en: Access Rules Updated Successfully.
pt_PT: Regras de acesso atualizadas com sucesso.

en: Account Activated
pt_PT: Conta ativada

en: Account Closed
pt_PT: Conta encerrada

en: Account Holder Name
pt_PT: nome do titular da conta

en: Account Holder Name Label
pt_PT: Etiqueta do nome do titular da conta

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
pt_PT: A etiqueta do nome do titular da conta não pode ser deixada em branco.

en: Account Inactivated
pt_PT: Conta inativada

en: Account Inactive
pt_PT: conta inativa

en: Account Pending
pt_PT: Conta pendente

en: Account Setup
pt_PT: Configuração da conta

en: Achievements Added Successfully.
pt_PT: Conquistas adicionadas com sucesso.

en: Achievements Updated Successfully.
pt_PT: Conquistas atualizadas com sucesso.

en: Action
pt_PT: Ação

en: Action Buttons
pt_PT: Botões de ação

en: Action By Admin
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress

en: Action by system
pt_PT: Ação por sistema

en: Action to be performed after plan duration is finished.
pt_PT: Ação a ser executada após o término da duração do plano.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
pt_PT: Ação a ser executada quando o pagamento falha por qualquer motivo.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
pt_PT: Ação a ser executada quando o usuário cancela a associação no front-end.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
pt_PT: Ação a ser executada quando o usuário faz upgrade/downgrade da assinatura do plano atual.

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activate Plan
pt_PT: Ativar plano

en: Activation link is expired or invalid.
pt_PT: O link de ativação expirou ou é inválido.

en: Active
pt_PT: Ativo

en: active
pt_PT: ativa

en: Active Members
pt_PT: Membros Ativos

en: Active Tab Color
pt_PT: Cor da guia ativa

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Conditional Rules
pt_PT: Adicionar regras condicionais

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
pt_PT: Adicionado o parâmetro hide_plans="1" para ocultar a área de seleção do plano.

en: Add Icon
pt_PT: Adicionar ícone

en: Add Manual Payment
pt_PT: Adicionar pagamento manual

en: Add Member
pt_PT: Adicionar membro

en: Add Membership Plan
pt_PT: Adicionar plano de associação

en: Add More
pt_PT: Adicione mais

en: Add new form
pt_PT: Adicionar novo formulário

en: Add New Member
pt_PT: Adicionar novo membro

en: Add New Plan
pt_PT: Adicionar novo plano

en: Add New Plan + Signup Page
pt_PT: Adicionar novo plano + página de inscrição

en: Add New Response
pt_PT: Adicionar nova resposta

en: Add New Setup
pt_PT: Adicionar nova configuração

en: Add New Subscription
pt_PT: Adicionar nova assinatura

en: Add Profile Template
pt_PT: Adicionar modelo de perfil

en: Add Shortcode
pt_PT: Adicionar código curto

en: Add Social Accounts
pt_PT: Adicionar contas sociais

en: Add Subscription
pt_PT: Adicionar assinatura

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
pt_PT: Adicionado o parâmetro subscription_plan="PLAN_ID" para manter o plano com PLAN_ID selecionado.

en: Add to Menu
pt_PT: Adicionar ao cardápio

en: Add URL
pt_PT: Adicione URL

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
pt_PT: A listagem de complementos não está disponível no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Additional Fields
pt_PT: Campos Adicionais

en: Additional Info/Note
pt_PT: Informações/notas adicionais

en: Additional Info/Note Label
pt_PT: Etiqueta de informações/notas adicionais

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
pt_PT: A etiqueta de informações/notas adicionais não pode ser deixada em branco.

en: Additional Note
pt_PT: Nota adicional

en: Additional Shortcodes
pt_PT: Códigos de acesso adicionais

en: Addon activated successfully.
pt_PT: Addon ativado com sucesso.

en: Addon deactivated successfully.
pt_PT: Addon desativado com sucesso.

en: Addon installed successfully.
pt_PT: Complemento instalado com sucesso.

en: Admin bar will be displayed to selected roles.
pt_PT: A barra de administração será exibida para funções selecionadas.

en: Admin Email
pt_PT: E-mail do administrador

en: Admin email
pt_PT: E-mail do administrador

en: Admin Login Page is restricted by admin
pt_PT: A página de login do administrador é restrita pelo administrador

en: Admin Terminated Account
pt_PT: Conta encerrada pelo administrador

en: Advanced Fields
pt_PT: Campos Avançados

en: Advanced Security
pt_PT: Segurança Avançada

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: Afrikaans
pt_PT: afrikaans

en: after adding new
pt_PT: depois de adicionar novos

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
pt_PT: depois de adicionar novos itens de menu. A regra de acesso padrão será aplicada a novos itens de menu.

en: After Basic SignUp Redirection Rules
pt_PT: Após regras básicas de redirecionamento de inscrição

en: After certain time of post is modified
pt_PT: Após certo horário a postagem é modificada

en: After certain time of post is published
pt_PT: Depois de certo tempo a postagem é publicada

en: After Login Redirection Rules
pt_PT: Após regras de redirecionamento de login

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
pt_PT: Após o máximo de tentativas de login malsucedidas, o usuário ficará inativo por determinados minutos. Durante esse período, o usuário não poderá fazer login no sistema.

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
pt_PT: Após a adesão/plano obter regras de redirecionamento

en: After Registration Form
pt_PT: Após o Formulário de Inscrição

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Albanian
pt_PT: albanês

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: Align
pt_PT: Alinhar

en: All Activities
pt_PT: Todas as atividades

en: All Forms
pt_PT: Todos os formulários

en: All general options will be exported.
pt_PT: Todas as opções gerais serão exportadas.

en: All Status
pt_PT: Todos os status

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
pt_PT: Todas as ações como adicionar novo plano, alterar status do plano, renovar ciclo, estender dias, excluir plano serão aplicadas somente após clicar no botão Salvar na parte inferior desta página.

en: Allow Access
pt_PT: Permitir acesso

en: Allow Auto debit method only
pt_PT: Permitir apenas método de débito automático

en: Allow avatar and cover photo cropping
pt_PT: Permitir corte de avatar e foto de capa

en: Allow image cropping
pt_PT: Permitir corte de imagem

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
pt_PT: Permita que os membros assinem vários planos simultaneamente.

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
pt_PT: Permitir apenas método semiautomático (manual)

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
pt_PT: Permita que os usuários se inscrevam/façam login com suas contas sociais ativando este recurso.

en: Allowed File Extension
pt_PT: Extensão de arquivo permitida

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
pt_PT: Permite que os widgets do Beaver Builder sejam restritos com base no plano de associação.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir o acesso ao conteúdo do Divi Builder, como seção e linha por plano de associação.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
pt_PT: Permite a facilidade de definir o acesso aos blocos de Gutenberg por plano de associação ou membro conectado.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito em WPBakery Elements por plano de associação.

en: Alphabatically (Directory Filter)
pt_PT: Alfabaticamente (filtro de diretório)

en: Alphabetically
pt_PT: Alfabeticamente

en: Already have an account?
pt_PT: já tem uma conta?

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: Amount
pt_PT: Quantia

en: Amount should not be blank.
pt_PT: O valor não deve ficar em branco.

en: Amount Type
pt_PT: Tipo de valor

en: and
pt_PT: e

en: and the field type will be
pt_PT: e o tipo de campo será

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Antarctica
pt_PT: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: Any Archive page
pt_PT: Qualquer página de arquivo

en: Any attachment page
pt_PT: Qualquer página de anexo

en: Any Condition
pt_PT: Qualquer condição

en: Any Date or Time Archive
pt_PT: Qualquer arquivo de data ou hora

en: Any Plan
pt_PT: Qualquer plano

en: Any Plans
pt_PT: Algum plano

en: Any single page or post
pt_PT: Qualquer página ou postagem

en: API Password can not be left blank.
pt_PT: A senha da API não pode ser deixada em branco.

en: API Services
pt_PT: Serviços de API

en: API Signature can not be left blank.
pt_PT: A Assinatura da API não pode ser deixada em branco.

en: API Username can not be left blank.
pt_PT: O nome de usuário da API não pode ser deixado em branco.

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Approved
pt_PT: Aprovada

en: Arab/Egypt
pt_PT: Árabe/Egito

en: Arabic
pt_PT: árabe

en: Archive: Day
pt_PT: Arquivo: Dia

en: Archive: Time
pt_PT: Arquivo: Tempo

en: Archive: Year
pt_PT: Arquivo: Ano

en: Are you sure to delete configuration?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir a configuração?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
pt_PT: Tem certeza de que deseja redefinir as tentativas de login do membro selecionado?

en: Are you sure you want to activate
pt_PT: Tem certeza de que deseja ativar

en: Are you sure you want to active this plan?
pt_PT: Tem certeza de que deseja ativar este plano?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
pt_PT: Tem certeza de que deseja cancelar a assinatura?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
pt_PT: Tem certeza de que deseja cancelar esta assinatura?

en: Are you sure you want to change transaction status?
pt_PT: Tem certeza de que deseja alterar o status da transação?

en: Are you sure you want to delete this field?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este campo?

en: Are you sure you want to delete this form set?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este conjunto de formulários?

en: Are you sure you want to delete this form?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este formulário?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este(s) membro(s)?

en: Are you sure you want to delete this member?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este membro?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta(s) mensagem(s)?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este plano do usuário?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este(s) plano(s)?

en: Are you sure you want to delete this plan?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este plano?

en: Are you sure you want to delete this setup?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta configuração?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta(s) transação(ões)?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta transação?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir sua conta? Isso apagará todos os dados da sua conta do site. Para excluir sua conta digite sua senha abaixo.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover a foto da capa?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover a foto da capa?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover este plano deste usuário?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
pt_PT: Tem certeza de que deseja renovar no próximo ciclo?

en: Are you sure you want to resend verification email?
pt_PT: Tem certeza de que deseja reenviar o e-mail de verificação?

en: ARForms Successfully installed.
pt_PT: ARForms instalados com sucesso.

en: ARMember Access Rules
pt_PT: Regras de acesso ARMember

en: ARMember Admin
pt_PT: Administrador ARMember

en: ARMember Admin (Import)
pt_PT: Administrador ARMember (Importação)

en: ARMember Basic Tutorial
pt_PT: Tutorial básico do ARMember

en: ARMember Close Account
pt_PT: ARMember Fechar conta

en: ARMember Current Membership
pt_PT: Associação atual do ARMember

en: ARMember Debug
pt_PT: Depuração ARMember

en: ARMember Edit Profile
pt_PT: ARMember Editar perfil

en: ARMember Form
pt_PT: Formulário ARMember

en: ARMember Forms
pt_PT: Formulários ARMember

en: ARMember Latest Members
pt_PT: ARMember Últimos membros

en: ARMember Lite - Sorry to see you go
pt_PT: ARMember Lite - Lamento ver você partir

en: ARMember Lite plugin Deactivation
pt_PT: Desativação do plugin ARMember Lite

en: ARMember Lite recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
pt_PT: ARMember Lite recomenda usar PHP versão mínima 5.6 ou superior.

en: ARMember Lite requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
pt_PT: ARMember Lite requer módulo de extensão PHP GD no servidor. E parece que não está instalado ou ativado. Entre em contato com seu provedor de hospedagem para saber o mesmo.

en: ARMember Login Widget
pt_PT: Widget de login do ARMember

en: ARMember Logout
pt_PT: Sair do ARMember

en: ARMember Membership Setup Wizard
pt_PT: Assistente de configuração de associação ARMember

en: ARMember My Profile
pt_PT: ARMember Meu Perfil

en: ARMember Payment Transaction
pt_PT: Transação de pagamento ARMember

en: ARMember Protected
pt_PT: ARMember protegido

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
pt_PT: A configuração do ARMember é rápida e fácil. Clique abaixo e orientaremos você no rápido processo inicial. E não se preocupe. Você pode voltar e alterar qualquer coisa que fizer - a qualquer momento.

en: ARMember setup wizard completed
pt_PT: Assistente de configuração ARMember concluído

en: ARMember Statistics
pt_PT: Estatísticas ARMember

en: ARMember User Avatar
pt_PT: Avatar do usuário ARMember

en: ARMember User Custom Meta
pt_PT: Meta personalizada do usuário ARMember

en: ARMember User Displayname
pt_PT: Nome de exibição do usuário ARMember

en: ARMember User Firstname Lastname
pt_PT: Nome do usuário ARMember Sobrenome

en: ARMember User Plan
pt_PT: Plano de usuário ARMember

en: ARMember User Plan Information
pt_PT: Informações do plano de usuário ARMember

en: ARMember Username
pt_PT: Nome de usuário ARMember

en: ARMember Warning
pt_PT: Aviso ARMember

en: Armenia
pt_PT: Armênia

en: Armenian
pt_PT: Armênio

en: ARPrice Successfully installed.
pt_PT: ARPrice instalado com sucesso.

en: Aruba
pt_PT: Armênia

en: as One Time payment for
pt_PT: como pagamento único para

en: as One Time payment till
pt_PT: como pagamento único até

en: As well as following setup(s) will not work properly
pt_PT: Assim como as seguintes configurações não funcionarão corretamente

en: Assign Default Plan
pt_PT: Atribuir plano padrão

en: Assign Plan To User
pt_PT: Atribuir plano ao usuário

en: Associated Plans:
pt_PT: Planos Associados:

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
pt_PT: É necessária pelo menos uma configuração de gateway de pagamento para a seleção de planos pagos.

en: Austria
pt_PT: Áustria

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Author Archives
pt_PT: Arquivos do Autor

en: Auto Debit
pt_PT: Débito Automático

en: Auto Debit Payment
pt_PT: Pagamento por débito automático

en: Auto Lock Shared Account
pt_PT: Bloqueio automático de conta compartilhada

en: Automatic
pt_PT: Automática

en: Automatic approve
pt_PT: Aprovação automática

en: Automatic login on signup
pt_PT: Esqueci a etiqueta do link da senha

en: Automatic Subscription
pt_PT: Assinatura Automática

en: Automatic Subscription Label
pt_PT: Etiqueta de assinatura automática

en: Available Modules
pt_PT: Módulos Disponíveis

en: Avatar
pt_PT: avatar

en: Avatar Field Label( Edit Profile )
pt_PT: Etiqueta do campo Avatar (editar perfil)

en: Azerbaijan
pt_PT: Azerbaijão

en: Azerbaijani
pt_PT: Azerbaijana

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back to listing
pt_PT: Voltar à listagem

en: Back to template options
pt_PT: Voltar às opções de modelo

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background Overlay
pt_PT: Sobreposição de fundo

en: Bahrain
pt_PT: Bahrein

en: Bank Name
pt_PT: Nome do banco

en: Bank Name Label
pt_PT: Etiqueta do nome do banco

en: Bank Name Label can not be left blank.
pt_PT: A etiqueta do nome do banco não pode ser deixada em branco.

en: Bank Transfer
pt_PT: Transferência bancária

en: Bank Transfer Fields
pt_PT: Campos de transferência bancária

en: Bank transfer request has been approved.
pt_PT: A solicitação de transferência bancária foi aprovada.

en: Bank transfer request has been cancelled.
pt_PT: A solicitação de transferência bancária foi cancelada.

en: Barbados
pt_PT: Barbadas

en: Based On Plan Assigned Date
pt_PT: Com base na data atribuída ao plano

en: Basic Configuration
pt_PT: Configuração básica

en: Basic Fields
pt_PT: Campos Básicos

en: Basic Options
pt_PT: Opções básicas

en: Basque
pt_PT: Basca

en: Beaver Builder Restriction
pt_PT: Restrição do Construtor de Castor

en: Before Expiration Of
pt_PT: Antes da expiração

en: Before Registration Form
pt_PT: Antes do Formulário de Inscrição

en: Before you deactivate the ARMember Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
pt_PT: Antes de desativar o plugin ARMember Lite, você poderia nos fornecer rapidamente o motivo para fazer isso?

en: Belarus
pt_PT: Barbadas

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Bermuda
pt_PT: Bermudas

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Billing Cycle
pt_PT: Ciclo de cobrança

en: Billing Cycle Starts From
pt_PT: O ciclo de faturamento começa em

en: Biography
pt_PT: Biografia

en: Biography can not be left blank.
pt_PT: A biografia não pode ficar em branco.

en: Black Friday Sale
pt_PT: Promoção de sexta-feira negra

en: Blank field message
pt_PT: Mensagem de campo em branco

en: Block all access of this plan
pt_PT: Bloquear todo o acesso deste plano

en: Block Email Addresses On Signup
pt_PT: Bloquear endereços de e-mail na inscrição

en: Block Username On Signup
pt_PT: Bloquear nome de usuário na inscrição

en: Blocked Email Addresses Message
pt_PT: Mensagem de endereços de e-mail bloqueados

en: Blocked Username Message
pt_PT: Mensagem de nome de usuário bloqueado

en: Blog Admin
pt_PT: Administrador do blog

en: Blog Index
pt_PT: Índice de blogs

en: Blog Name
pt_PT: Nome do blog

en: Blog URL
pt_PT: URL do blog

en: Body Content Color
pt_PT: Cor do conteúdo do corpo

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: BookingPress Successfully installed.
pt_PT: BookingPress instalado com sucesso.

en: Border
pt_PT: Fronteira

en: Border Color
pt_PT: Cor da borda

en: Border Radius
pt_PT: Raio da Fronteira

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnian
pt_PT: Bósnio

en: Both (allow user to select payment method)
pt_PT: Ambos (permitir que o usuário selecione a forma de pagamento)

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Box Hover
pt_PT: Caixa flutuante

en: Box Hover Effect
pt_PT: Efeito de flutuação de caixa

en: Brazil
pt_PT: Brasil

en: Buddypress/Buddyboss Integration
pt_PT: Integração Buddypress/Buddyboss

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Bulgarian
pt_PT: Búlgara

en: Bulk Actions
pt_PT: Ações em massa

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button Background
pt_PT: Fundo do botão

en: Button Background 2
pt_PT: Fundo do botão 2

en: Button Color
pt_PT: Cor do botao

en: Button CSS
pt_PT: Botão CSS

en: Button Font
pt_PT: Fonte do botão

en: Button Font Color
pt_PT: Cor da fonte do botão

en: Button Hover CSS
pt_PT: CSS do botão flutuante

en: Button Position
pt_PT: Posição do botão

en: Button Style
pt_PT: Estilo de botão

en: Button Text
pt_PT: Botão de texto

en: Buttons
pt_PT: Botões

en: by admin
pt_PT: por administrador

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
pt_PT: Por padrão, todos os itens de conteúdo estarão acessíveis para todos os usuários. Depois de ativar a regra de restrição padrão e selecionar qualquer plano(s), ela estará acessível apenas para o(s) plano(s) selecionado(s).

en: by default.
pt_PT: por padrão.

en: By enabling this feature, you can prevent simultaneous multiple logins using same login details
pt_PT: Ao ativar esse recurso, você pode evitar vários logins simultâneos usando os mesmos detalhes de login

en: By User
pt_PT: Por usuário

en: Calendar Localization
pt_PT: Localização de calendário

en: Calendar Style
pt_PT: Estilo de calendário

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Can you mention it?
pt_PT: Você pode mencionar isso?

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel Subscription
pt_PT: Cancelar assinatura

en: Cancel Subscription Action
pt_PT: Ação de cancelamento de assinatura

en: Cancel Subscription Immediately
pt_PT: No caso de cancelamento do plano de assinatura infinita, esse plano será cancelado após a conclusão do ciclo atual.

en: Cancel User's Subscription.
pt_PT: Cancelar assinatura do usuário.

en: Canceled
pt_PT: Cancelada

en: Cancelled
pt_PT: Cancelado

en: cancelled
pt_PT: cancelada

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
pt_PT: Não é possível extrair dados do arquivo carregado ou nenhum arquivo foi carregado.

en: Cannot Set Past Dates.
pt_PT: Não é possível definir datas anteriores.

en: Cape Verde
pt_PT: cabo Verde

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
pt_PT: Os detalhes do cartão não puderam ser autorizados. Utilize outros detalhes do cartão.

en: Card Number should not be blank.
pt_PT: O número do cartão não deve ficar em branco.

en: Cash
pt_PT: Dinheiro

en: Catalan
pt_PT: Búlgara

en: Category
pt_PT: Categoria

en: category is restricted by admin
pt_PT: categoria é restrita pelo administrador

en: category(s)
pt_PT: categoria(s)

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Cayman

en: Center
pt_PT: Centro

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Change Color Scheme
pt_PT: Alterar esquema de cores

en: Change currency
pt_PT: Alteração de moeda

en: Change Directory Template
pt_PT: Confirme que ao alterar o modelo, todos os núcleos serão redefinidos para o padrão.

en: Change Expiry Date
pt_PT: Alterar data de validade

en: Change Font Settings
pt_PT: Alterar configurações de fonte

en: Change Password
pt_PT: Alterar a senha

en: Change Password Messages
pt_PT: Alterar mensagens de senha

en: Change Password Page
pt_PT: Página Alterar Senha

en: Change Password page
pt_PT: Página Alterar senha

en: Change Pattern
pt_PT: Alterar padrão

en: Change Plan
pt_PT: Alterar Plano

en: Change Plan Skin
pt_PT: Alterar skin do plano

en: Change Plan To
pt_PT: Alterar plano para

en: Change Role (Not recommended)
pt_PT: Alterar função (não recomendado)

en: Change Status
pt_PT: Alterar status

en: Change Subscription
pt_PT: Alterar assinatura

en: Change Transaction Status
pt_PT: Alterar status da transação

en: character.
pt_PT: Por favor use pelo menos um

en: characters allowed.
pt_PT: caracteres permitidos.

en: characters.
pt_PT: personagens.

en: Check Default Access Rule
pt_PT: Verifique a regra de acesso padrão

en: Check If User In Trial Period
pt_PT: Verifique se o usuário está em período de teste

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Cheque
pt_PT: Verificar

en: Chinese
pt_PT: chinês

en: Chinese Simplified
pt_PT: Chinês simplificado

en: Chinese Traditional
pt_PT: Chinês tradicional

en: Chinese/China
pt_PT: Chinês/China

en: Chinese/Taiwan
pt_PT: Chinês/Taiwan

en: Chino/Hong Kong
pt_PT: China/Hong Kong

en: Choose Plan
pt_PT: Escolha o plano

en: Choose your option
pt_PT: Escolha sua opção

en: Classic
pt_PT: Clássica

en: Clear
pt_PT: Clara

en: Clear Form Fields
pt_PT: Limpar campos do formulário

en: Clear Preset Form Fields
pt_PT: Limpar campos de formulário predefinidos

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
pt_PT: Clique nos links abaixo para obter mais detalhes sobre como obter credenciais de API:

en: Click here to continue
pt_PT: Clique aqui para continuar

en: Click here to open form
pt_PT: Clique aqui para abrir o formulário

en: Click here to open Set up form
pt_PT: Clique aqui para abrir o formulário de configuração

en: Click here to Show failed payment history
pt_PT: Clique aqui para mostrar o histórico de pagamentos com falha

en: Click to add shortcode in textarea
pt_PT: Clique para adicionar shortcode na textarea

en: Click to Copy
pt_PT: Clique para copiar

en: Click to copy
pt_PT: Clique para copiar

en: Click to preview
pt_PT: Clique para visualizar

en: Clone from existing forms
pt_PT: Clonar de formulários existentes

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Close Account
pt_PT: Fechar conta

en: Code Copied
pt_PT: Código copiado

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Color Scheme
pt_PT: Esquema de cores

en: Common Messages
pt_PT: Mensagens Comuns

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Complete
pt_PT: Completa

en: Complete simple steps to get started.
pt_PT: Conclua etapas simples para começar.

en: Completed Recurrence
pt_PT: Recorrência concluída

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure More Gateways
pt_PT: Configurar mais gateways

en: Configure Plan + Signup Page
pt_PT: Configurar plano + página de inscrição

en: Configure Submission Redirection
pt_PT: Configurar o redirecionamento de envio

en: Confirm Email Address
pt_PT: Confirme o endereço de e-mail

en: Confirm Email Address can not be left blank.
pt_PT: Confirmar endereço de e-mail não pode ser deixado em branco.

en: Confirm Password
pt_PT: Confirme sua senha

en: Confirm Password can not be left blank.
pt_PT: Confirmar Senha não pode ficar em branco.

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Congratulations!
pt_PT: Parabéns!

en: Content Access
pt_PT: Acesso ao conteúdo

en: Content Access Rules
pt_PT: Regras de acesso a conteúdo

en: Content Cannot Be Empty.
pt_PT: O conteúdo não pode estar vazio.

en: Content Font
pt_PT: Fonte do conteúdo

en: Content Restriction Shortcode
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Content Text
pt_PT: Conteúdo do Texto

en: Content Width
pt_PT: Largura do conteúdo

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Cosidering duplicate
pt_PT: Considerando duplicado

en: Could not save password reset key to database.
pt_PT: Não foi possível salvar a chave de redefinição de senha no banco de dados.

en: Couldn't register you... please contact the
pt_PT: Não foi possível registrá-lo... entre em contato com o

en: Country/Region
pt_PT: País/Região

en: Coupon
pt_PT: Cupom

en: Cover
pt_PT: Cobrir

en: Credit Card Description
pt_PT: Descrição do cartão de crédito

en: Credit Card Label
pt_PT: Etiqueta de cartão de crédito

en: Credit Card Number
pt_PT: Número do cartão de crédito

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Croatian
pt_PT: croata

en: Crop
pt_PT: Cortar

en: crop
pt_PT: cortar

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Currency Shortname
pt_PT: Nome abreviado da moeda

en: Currency Symbol
pt_PT: Símbolo monetário

en: Current
pt_PT: Atual

en: Current Membership
pt_PT: Associação Atual

en: Current plan
pt_PT: Plano atual

en: Current user doesn't have permission to delete users
pt_PT: O usuário atual não tem permissão para excluir usuários

en: Current User Information
pt_PT: Informações do usuário atual

en: Current user profile URL pattern
pt_PT: Padrão de URL do perfil de usuário atual

en: Custom Color
pt_PT: Cor customizada

en: Custom Currency
pt_PT: Moeda personalizada

en: Custom Meta
pt_PT: Meta personalizada

en: Custom Post is protected
pt_PT: A postagem personalizada está protegida

en: Custom Setting
pt_PT: Configuração customizada

en: custom taxonomy(s)
pt_PT: taxonomia(s) personalizada(s)

en: CVC Number should not be blank.
pt_PT: O número do CVC não deve ficar em branco.

en: CVV Code
pt_PT: Código de Valor de Verificação de Cartão

en: CVV Description
pt_PT: Descrição do CVV

en: CVV Label
pt_PT: Etiqueta CVV

en: Cycle Date
pt_PT: Data do Ciclo

en: cycles due
pt_PT: ciclos devidos

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Czech
pt_PT: Tcheca

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: Daily
pt_PT: Diária

en: Danish
pt_PT: dinamarquês

en: Danish/Denmark
pt_PT: Dinamarquês/Dinamarca

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Format
pt_PT: Formato de data

en: Day
pt_PT: Dia

en: day
pt_PT: dia

en: day of month
pt_PT: dia do mês

en: Day(s)
pt_PT: Dias)

en: Days
pt_PT: Dias

en: days
pt_PT: dias

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Default access rule will be applied to new
pt_PT: A regra de acesso padrão será aplicada a novos

en: Default Cover
pt_PT: Capa padrão

en: Default Cover Image
pt_PT: Imagem de capa padrão

en: Default Cover Photo
pt_PT: Foto de capa padrão

en: Default Currency
pt_PT: Moeda padrão

en: Default currency
pt_PT: Moeda padrão

en: Default Directory Template
pt_PT: Modelo de diretório padrão

en: Default Profile Template
pt_PT: Modelo de perfil padrão

en: Default Redirect To
pt_PT: Redirecionar padrão para

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
pt_PT: Redirecionar padrão para o URL acima se alguma das condições acima não corresponder.

en: Default Redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento padrão

en: Default Redirection url is required.
pt_PT: O URL de redirecionamento padrão é obrigatório.

en: Default Restriction
pt_PT: Restrição padrão

en: Default Restriction Rules
pt_PT: Configuração de acessibilidade

en: Default Rules Saved Successfully.
pt_PT: Regras padrão salvas com sucesso.

en: Default Selected Plan
pt_PT: Plano selecionado padrão

en: Default Set
pt_PT: Conjunto padrão

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Delete Field
pt_PT: Excluir campo

en: Delete fields of this specific form.
pt_PT: Exclua os campos deste formulário específico.

en: Delete Form
pt_PT: Excluir formulário

en: Delete Form Set
pt_PT: Excluir conjunto de formulários

en: Delete Member(s)
pt_PT: Excluir membros

en: Delete Plan
pt_PT: Excluir plano

en: Delete Plan(s)
pt_PT: Excluir plano(s)

en: Delete Setup
pt_PT: Excluir configuração

en: Delete Transaction(s)
pt_PT: Excluir transações

en: Delicious
pt_PT: Deliciosa

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Desc. Font Size
pt_PT: Alinhar

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Desktop View
pt_PT: Visualização da área de trabalho

en: Digital Transfer
pt_PT: Transferência Digital

en: Direct Scroll
pt_PT: Rolagem Direta

en: Directory Template 2
pt_PT: Modelo de diretório 2

en: Directory Template Name
pt_PT: Nome do modelo de diretório

en: Display Administrator Users
pt_PT: Exibir usuários administradores

en: Display Avatar
pt_PT: Exibir avatar

en: Display Cancel Subscription Button?
pt_PT: Exibir botão de cancelamento de assinatura?

en: Display Content Based On
pt_PT: Exibir conteúdo com base em

en: Display currently logged in Member profile
pt_PT: Exibir perfil de membro atualmente conectado

en: Display Forgot Password Link?
pt_PT: Exibir link Esqueceu a senha?

en: Display Information Based On
pt_PT: Exibir informações com base em

en: Display Joining Date
pt_PT: Exibir data de adesão

en: Display Login Link?
pt_PT: Exibir link de login?

en: Display Member Form
pt_PT: Exibir formulário de membro

en: Display message after form submit
pt_PT: Exibir mensagem após envio do formulário

en: Display Name
pt_PT: Nome de exibição

en: Display Profile Cover
pt_PT: Exibir capa do perfil

en: Display Recently Registerd  Members
pt_PT: Exibir membros registrados recentemente

en: Display Registration Link?
pt_PT: Exibir link de registro?

en: Display remaining login attempts warning message.
pt_PT: Exibir mensagem de aviso de tentativas de login restantes.

en: Display Renew Subscription Button
pt_PT: Exibir botão de renovação de assinatura

en: Display Renew Subscription Button?
pt_PT: Exibir botão de renovação de assinatura?

en: Display Search Box
pt_PT:  Exibir caixa de pesquisa

en: Display Sorting Options
pt_PT: Opções de classificação de exibição

en: Display Strength Meter?
pt_PT: Medidor de força de exibição?

en: Display Type
pt_PT: Tipo de exibição

en: Display Update Card Subscription Button?
pt_PT: Porcentagem de imposto

en: Display User Info?
pt_PT: Exibir informações do usuário?

en: Displays blog name
pt_PT: Exibe o nome do blog

en: Displays blog URL
pt_PT: Exibe URL do blog

en: Displays blog WP-admin URL
pt_PT: Exibe o URL WP-admin do blog

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
pt_PT: Exibe o e-mail do administrador pelo qual os usuários podem entrar em contato com você. Você pode configurá-lo nas configurações do Mail.

en: Displays the ARM login page
pt_PT: Exibe a página de login do ARM

en: Displays the E-mail address of user
pt_PT: Exibe o endereço de e-mail do usuário

en: Displays the Final Payable Amount of user
pt_PT: Exibe o valor final a pagar do usuário

en: Displays the payment gateway of user
pt_PT: Exibe o gateway de pagamento do usuário

en: Displays the payment transaction Id of user
pt_PT: Exibe o ID da transação de pagamento do usuário

en: Displays the payment type of user
pt_PT: Exibe o tipo de pagamento do usuário

en: Displays the plan amount of user
pt_PT: Exibe o valor do plano do usuário

en: Displays the plan description of user
pt_PT: Exibe a descrição do plano do usuário

en: Displays the plan name of user
pt_PT: Exibe o nome do plano do usuário

en: Displays the Reset Password Link for user
pt_PT: Exibe o link Redefinir senha para o usuário

en: Displays the trial amount of plan
pt_PT: Exibe o valor experimental do plano

en: Displays the user display name or public name
pt_PT: Exibe o nome de exibição do usuário ou nome público

en: Displays the user first name
pt_PT: Exibe o nome do usuário

en: Displays the User ID of user
pt_PT: Exibe o ID do usuário do usuário

en: Displays the user last name
pt_PT: Exibe o sobrenome do usuário

en: Displays the User Profile address
pt_PT: Exibe o endereço do perfil do usuário

en: Displays the Username of user
pt_PT: Exibe o nome de usuário do usuário

en: Divi Builder Restriction
pt_PT: Restrição do Divi Builder

en: Divider
pt_PT: Divisor

en: Do not cancel subscription until plan expired
pt_PT: Não cancele a assinatura até que o plano expire

en: Do not show again.
pt_PT: Não mostre novamente.

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Dominica
pt_PT: Domínica

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Done
pt_PT: Feita

en: Downgrade Plan
pt_PT: Plano de downgrade

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
pt_PT: Downgrade para outro plano após o vencimento do plano atual (após o término do prazo)

en: Dribbble
pt_PT: Drible

en: Drip Content
pt_PT: Conteúdo de gotejamento

en: Drop Fields Here.
pt_PT: Solte os campos aqui.

en: Drop file here or click to select
pt_PT: Solte o arquivo aqui ou clique para selecionar

en: Drop file here or click to select.
pt_PT: Solte o arquivo aqui ou clique para selecionar.

en: Dropdown
pt_PT: Suspensa

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: Dutch/Netherlands
pt_PT: Holandês/Holanda

en: e.g.
pt_PT: por exemplo.

en: East Timor
pt_PT: Timor Leste

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Email Template
pt_PT: Editar modelo de e-mail

en: Edit Field Label
pt_PT: Editar rótulo de campo

en: Edit Field Options
pt_PT: Editar opções de campo

en: Edit Form
pt_PT: Editar formulário

en: Edit Member
pt_PT: Editar membro

en: Edit Membership Plan
pt_PT: Editar plano de associação

en: Edit Message
pt_PT: Editar mensagem

en: Edit Plan
pt_PT: Editar plano

en: Edit Plan + Signup Page
pt_PT: Editar plano + página de inscrição

en: Edit Preset Fields
pt_PT: Editar campos predefinidos

en: Edit Preset Form Fields
pt_PT: Editar campos de formulário predefinidos

en: Edit Profile
pt_PT: Editar Perfil

en: Edit Profile Page
pt_PT: Editar página de perfil

en: Edit Profile page
pt_PT: Editar página de perfil

en: Edit Profile Template
pt_PT: Editar modelo de perfil

en: Edit Template Options
pt_PT: Editar opções de modelo

en: Effect Color
pt_PT: Cor do efeito

en: Effective from
pt_PT: Eficaz a partir de

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Address
pt_PT: Endereço de email

en: Email Address can not be left blank.
pt_PT: O endereço de e-mail não pode ser deixado em branco.

en: Email Address should not contain bad words.
pt_PT: O nome de usuário não deve conter palavrões.

en: Email Already Exist
pt_PT: Email já existe

en: Email could not sent, please contact site admin.
pt_PT: Não foi possível enviar o e-mail. Entre em contato com o administrador do site.

en: Email Not Sent
pt_PT: E-mail não enviado

en: Email Notification
pt_PT: Nenhum membro correspondente encontrado.

en: Email notification
pt_PT: Notificação de Email

en: Email notification scheduler setting
pt_PT: Configuração do agendador de notificação por e-mail

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações por e-mail

en: Email Settings
pt_PT: Configurações de e-mail

en: Email should not contain bad words.
pt_PT: O e-mail não deve conter palavrões.

en: Email Subject Required.
pt_PT: Assunto do e-mail obrigatório.

en: Email Template Updated Successfully.
pt_PT: Modelo de e-mail atualizado com sucesso.

en: Email verified approve
pt_PT: Aprovação verificada por e-mail

en: Empty Password Message
pt_PT: Mensagem de senha vazia

en: Enable Bank Transfer Payment
pt_PT: Habilitar pagamento por transferência bancária

en: Enable Confirm Email Address?
pt_PT: Ativar Confirmar endereço de e-mail?

en: Enable Confirm Password?
pt_PT: Ativar Confirmar Senha?

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
pt_PT: Habilite o recurso de envio de fatura e aplicação de imposto sobre vendas nos planos de adesão.

en: Enable General Options
pt_PT: Habilitar opções gerais

en: Enable Gravatars?
pt_PT: Habilitar Gravatares?

en: Enable Hidden Fields?
pt_PT: Habilitar campos ocultos?

en: Enable Login attempts Security
pt_PT: Habilitar tentativas de login Segurança

en: Enable login security option for failed login attempts.
pt_PT: Habilite a opção de segurança de login para tentativas de login malsucedidas.

en: Enable PayPal Payment
pt_PT: Habilitar pagamento via PayPal

en: Enable SMTP authentication
pt_PT: Habilitar autenticação SMTP

en: Enable Strong Password?
pt_PT: Ativar senha forte?

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
pt_PT: Habilitar ação de atualização/downgrade

en: Encryption
pt_PT: Criptografia

en: End Date
pt_PT: Data final

en: End Of Term Action
pt_PT: Ação de fim de prazo

en: English/Australia
pt_PT: Inglês/Austrália

en: English/UK
pt_PT: Inglês/Reino Unido

en: English/United Kingdom
pt_PT: Inglês/Reino Unido

en: English/United States
pt_PT: Inglês dos Estados Unidos

en: English/United States ( en_US )
pt_PT: Inglês/Estados Unidos ( en_US )

en: English/Western
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: Enter a username or e-mail address.
pt_PT: Digite um nome de usuário ou endereço de e-mail.

en: Enter API Password
pt_PT: Digite a senha da API

en: Enter API Signature
pt_PT: Insira a assinatura da API

en: Enter API Username
pt_PT: Insira o nome de usuário da API

en: Enter content here which will be restricted
pt_PT: Insira aqui o conteúdo que será restrito

en: Enter Merchant Email Address
pt_PT: Insira o endereço de e-mail do comerciante

en: Enter plan amount
pt_PT: Insira o valor do plano

en: Enter plan name
pt_PT: Insira o nome do plano

en: Enter URL with http:// or https://.
pt_PT: Insira o URL com http:// ou https://.

en: Enter Usermeta Name
pt_PT: Insira o nome do usuáriometa

en: entries
pt_PT: entradas

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: ERROR
pt_PT: ERRO

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error during file upload
pt_PT: Erro durante o upload do arquivo

en: Error during file upload.
pt_PT: Erro durante o upload do arquivo.

en: Error during user import.
pt_PT: Os usuários foram importados com sucesso

en: Error Field Border
pt_PT: Borda do campo de erro

en: Error while creating user.
pt_PT: Erro ao criar usuário.

en: Eskimo Aleut/Anguilla
pt_PT: Esquimó Aleúte/Anguila

en: Esperanto
pt_PT: esperanto

en: Estonia
pt_PT: Estônia

en: Estonian
pt_PT: Estoniana

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: Every
pt_PT: Todo

en: every
pt_PT: toda

en: Everyone
pt_PT: Todos

en: Exclude role for hide admin bar
pt_PT: Excluir função para ocultar a barra de administração

en: Existing
pt_PT: Existir

en: existing user(s), if any duplicate user found.
pt_PT: usuário(s) existente(s), se algum usuário duplicado for encontrado.

en: Expiration Month
pt_PT: Mês de validade

en: Expiration Year
pt_PT: Ano de expiração

en: Expire Activation Link
pt_PT: Expirar link de ativação

en: Expire Date
pt_PT: Data de validade

en: Expire date can not be earlier than current date.
pt_PT: A data de expiração não pode ser anterior à data atual.

en: Expire Month Description
pt_PT: Descrição do mês de expiração

en: Expire Subscription
pt_PT: Expirar assinatura

en: Expire Year Description
pt_PT: Descrição do ano de expiração

en: Expire Year Label
pt_PT: Etiqueta do ano de expiração

en: Expire/Next Renewal
pt_PT: Expirar/Próxima renovação

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: expired
pt_PT: expirado

en: Expires On
pt_PT: Expira em

en: Expiry date updated successfully.
pt_PT: Data de validade atualizada com sucesso.

en: Expiry month should not be blank.
pt_PT: O mês de vencimento não deve ficar em branco.

en: Expiry year should not be blank.
pt_PT: O ano de vencimento não deve ficar em branco.

en: Explore ARMember
pt_PT: Explorar ARMember

en: Explore Features
pt_PT: Explorar recursos

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export all common messages.
pt_PT: Exporte todas as mensagens comuns.

en: Export all security options.
pt_PT: Exporte todas as opções de segurança.

en: Export as csv
pt_PT: Exportar como csv

en: Export as xml
pt_PT: Exportar como XML

en: Export Settings
pt_PT: Exportar configurações

en: Extend Days
pt_PT: Estender dias

en: External
pt_PT: Externa

en: Fade
pt_PT: Desaparecer

en: Failed
pt_PT: Fracassado

en: failed
pt_PT: fracassado

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
pt_PT: O histórico de tentativas de login com falha será apagado automaticamente com mais de 30 dias.

en: Failed Login Attempt Login History
pt_PT: Histórico de login de tentativa de login com falha

en: Failed Login Attempts History
pt_PT: Histórico de tentativas de login com falha

en: Failed Payment
pt_PT: Falha no pagamento

en: Failed Payment(Suspended)
pt_PT: Falha no pagamento (suspenso)

en: Failed to write file to disk.
pt_PT: Falha ao gravar o arquivo no disco.

en: Faroese
pt_PT: Feroês

en: Farsi/Persian
pt_PT: Farsi/Persa

en: Feature Request
pt_PT: Solicitação de recurso

en: Features Settings Updated Successfully.
pt_PT: Configurações de recursos atualizadas com sucesso.

en: Field Alignment
pt_PT: Alinhamento de Campo

en: Field Background
pt_PT: Fundo do campo

en: Field Border
pt_PT: Borda do campo

en: Field Focus
pt_PT: Foco de campo

en: Field Font
pt_PT: Fonte do campo

en: Field Height
pt_PT: Altura do campo

en: Field Key
pt_PT: Chave de campo

en: Field Label
pt_PT: Legenda do campo

en: Field Options
pt_PT: Opções de campo

en: Field Spacing
pt_PT: Alta do campo

en: Field Type
pt_PT: Tipo de campo

en: Field Width
pt_PT: Largura do campo

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
pt_PT: Os campos que são usados em outro lugar não serão excluídos.

en: Fields to be included in payment form
pt_PT: Campos a serem incluídos no formulário de pagamento

en: File is not allowed bigger than {SIZE}.
pt_PT: Não é permitido arquivo maior que {SIZE}.

en: File Size Limit
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: File size not allowed
pt_PT: Tamanho do arquivo não permitido

en: File type is not allowed.
pt_PT: O tipo de arquivo não é permitido.

en: File Upload
pt_PT: Upload de arquivo

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filter Options
pt_PT: Opções de filtro

en: filtered from
pt_PT: filtrado de

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: Finnish
pt_PT: Finlandesa

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

en: First Name can not be left blank.
pt_PT: O Nome não pode ser deixado em branco.

en: First Time Logged In
pt_PT: Primeira vez logada

en: Firstname Lastname
pt_PT: Primeiro nome, ultimo nome

en: Fix Expiration Date
pt_PT: Corrigir data de expiração

en: Flat
pt_PT: Plana

en: Font Awesome Icons
pt_PT: Ícones impressionantes de fontes

en: Font Family
pt_PT: Família de fontes

en: Font Settings
pt_PT: Configurações de fonte

en: Font settings of Buttons will be applied to buttons of frontend shortcodes output. For example Renew button, Cancel Button, Make Payment Button etc.
pt_PT: As configurações de fonte dos botões serão aplicadas aos botões de saída de códigos de acesso do frontend. Por exemplo, botão Renovar, botão Cancelar, botão Efetuar pagamento, etc.

en: Font settings of Level 1 will be applied to main heading of frontend shortcodes. Like Transaction listing heading and like wise.
pt_PT: As configurações de fonte do Nível 1 serão aplicadas ao cabeçalho principal dos códigos de acesso do frontend. Como o título da listagem de transações e da mesma forma.

en: Font settings of Level 2 will be applied to sub heading ( Main Labels ) of frontend shortcodes. For example table heading of trasanction listing.
pt_PT: As configurações de fonte do Nível 2 serão aplicadas ao subtítulo (rótulos principais) dos códigos de acesso do frontend. Por exemplo, cabeçalho da tabela de listagem de transações.

en: Font settings of Level 3 will be applied to sub labels of frontend shortcodes. For example table content of trasanction listing.
pt_PT: As configurações de fonte do Nível 3 serão aplicadas aos subrótulos dos códigos de acesso do frontend. Por exemplo, conteúdo da tabela de listagem de transações.

en: Font settings of Level 4 will be applied to very small labels of frontend shortcodes. For member listing etc.
pt_PT: As configurações de fonte do Nível 4 serão aplicadas a rótulos muito pequenos de códigos de acesso de frontend. Para listagem de membros etc.

en: Font settings of Links will be applied to links of frontend shortcodes. For example edit profile, logout link and profile links etc.
pt_PT: As configurações de fonte dos links serão aplicadas aos links dos códigos de acesso do frontend. Por exemplo, editar perfil, link de logout e links de perfil, etc.

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Font Style
pt_PT: Estilo de fonte

en: for
pt_PT: para

en: for each
pt_PT: para cada

en: For Lifetime
pt_PT: Para toda a vida

en: For logged in users
pt_PT: Para usuários logados

en: For non logged in users
pt_PT: Para usuários não logados

en: for the first
pt_PT: pela primeira vez

en: for trial period finished.
pt_PT: para o período de teste concluído.

en: Forgot / Register Link
pt_PT: Borda do formulário

en: Forgot Password
pt_PT: Esqueceu sua senha

en: Forgot Password Link Label
pt_PT: Esqueci a etiqueta do link da senha

en: Forgot Password Link Margin
pt_PT: Esqueci a margem do link da senha

en: Forgot Password Messages
pt_PT: Esqueci as mensagens de senha

en: Forgot Password Page
pt_PT: Esqueci a senha da página

en: Forgot Password page
pt_PT: Página Esqueci a senha

en: Form
pt_PT: Forma

en: Form Background
pt_PT: Plano de fundo do formulário

en: Form Border
pt_PT: Borda do formulário

en: Form deleted successfully.
pt_PT: Formulário excluído com sucesso.

en: Form Description
pt_PT: Descrição do formulário

en: Form Fields
pt_PT: Campos de formulário

en: Form has been successfully submitted.
pt_PT: O formulário foi enviado com sucesso.

en: Form ID
pt_PT: ID do formulário

en: Form Name
pt_PT: Nome do formulario

en: Form name can not be left blank.
pt_PT: O nome do formulário não pode ser deixado em branco.

en: Form Options
pt_PT: Opções de formulário

en: Form Padding
pt_PT: Preenchimento de formulário

en: Form Position
pt_PT: Posição do formulário

en: Form Set Deleted Successfully.
pt_PT: Conjunto de formulários excluído com sucesso.

en: Form Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações de formulário salvas com sucesso.

en: Form Style
pt_PT: Estilo de formulário

en: Form Title
pt_PT: Título do formulário

en: Form Title Settings
pt_PT: Configurações de título do formulário

en: Form Width
pt_PT: Largura do formulário

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
pt_PT: O formulário será ignorado automaticamente quando o usuário estiver logado.

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Found a better plugin
pt_PT: Encontrei um plugin melhor

en: Francais/Canada
pt_PT: Français/Canadá

en: France
pt_PT: França

en: Free
pt_PT: Livre

en: Free Membership
pt_PT: Assinatura Gratuita

en: Free Plan
pt_PT: Plano Gratuito

en: French
pt_PT: Francesa

en: French Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia Francesa

en: French/Angola
pt_PT: Francês/Angola

en: French/France
pt_PT: Francês França

en: French/Swiss
pt_PT: Francês/Suíço

en: from IP
pt_PT: do IP

en: From Transaction Day
pt_PT: Do dia da transação

en: From/Reply to email
pt_PT: De/Responder ao e-mail

en: From/Reply to name
pt_PT: De/Responder ao nome

en: Front End Font Settings
pt_PT: Configurações de fonte do front-end

en: Future Membership
pt_PT: Membros Futuros

en: Gabon
pt_PT: Gabão

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: Gateway
pt_PT: Porta de entrada

en: Gateways
pt_PT: Entradas

en: General Message
pt_PT: Mensagem Geral

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Generate dynamically
pt_PT: Gerar dinamicamente

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: German
pt_PT: Alemã

en: German/Germany
pt_PT: Alemanha alemã

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Get Forum Support
pt_PT: Obtenha suporte do fórum

en: Getting Started
pt_PT: Começando

en: Getting Started With Setup
pt_PT: Primeiros passos com a configuração

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Give access to
pt_PT: Dê acesso a

en: Global Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações globais salvas com sucesso.

en: Go
pt_PT: Ir

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
pt_PT: Vá para o menu Configurações gerais na interface de administração. Aqui você obterá várias guias, como Geral, Gateways de pagamento, Configuração de página, etc.

en: Good Text
pt_PT: Bom texto

en: Google Fonts
pt_PT: Fontes do Google

en: Grace End Date
pt_PT: Data de término da carência

en: Grace Expiration
pt_PT: Expiração da Graça

en: Grace Period End of Term
pt_PT: Fim do período de carência

en: grace period expires on
pt_PT: período de carência expira em

en: Grace Period Failed Payment
pt_PT: Falha no pagamento do período de carência

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Greek
pt_PT: Grega

en: Greenland
pt_PT: Groenlândia

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Growth Plugins
pt_PT: Plug-ins de crescimento

en: Guest page
pt_PT: Página de convidado

en: Guinea
pt_PT: Guinéu

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Gutenberg Block Restriction
pt_PT: Restrição de bloqueio de Gutenberg

en: Guyana
pt_PT: Guiana

en: Hebrew
pt_PT: Hebraica

en: Hebrew/Israel
pt_PT: Alemanha Alemã

en: Height
pt_PT: Altura

en: Help Tutorial
pt_PT: Tutorial de ajuda

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
pt_PT: Ajude-nos a melhorar o ARMember enviando estatísticas de uso anônimas

en: here
pt_PT: aqui

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
pt_PT: Aqui você obterá todos os diferentes tipos de planos de assinatura gratuitos/pagos com várias opções gerais e opções relacionadas a tipos e valores de assinatura.

en: Here you will get all different types of Payment gateways to purchase a membership plan.
pt_PT: Aqui você obterá todos os diferentes tipos de gateways de pagamento para adquirir um plano de associação.

en: Hey, you've been using %1$sARMember Lite%2$s for a long time. %3$sCould you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation. %4$sYour help is much appreciated. Thank you very much - %5$sRepute InfoSystems%6$s
pt_PT: Ei, você usa %1$sARMember Lite%2$s há muito tempo. %3$sVocê poderia nos fazer um GRANDE favor e dar uma classificação de 5 estrelas no WordPress para nos ajudar a espalhar a palavra e aumentar nossa motivação. %4$sSua ajuda é muito apreciada. Muito obrigado - %5$sRepute InfoSystems%6$s

en: Hidden Field
pt_PT: Campo oculto

en: Hidden Field Area
pt_PT: Área de campo oculto

en: Hidden Fields
pt_PT: Campos Ocultos

en: Hidden Value
pt_PT: Valor oculto

en: Hide
pt_PT: Esconder

en: Hide admin bar
pt_PT: Ocultar barra de administração

en: Hide admin bar for non-admin users?
pt_PT: Ocultar a barra de administração para usuários não administradores?

en: Hide content only for
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Hide Current Plans
pt_PT: Ocultar planos atuais

en: Hide Empty Profile Fields
pt_PT: Ocultar campos de perfil vazios

en: Hide empty profile fields
pt_PT: Ocultar campos de perfil vazios

en: Hide First Name field
pt_PT: Ocultar campo Nome

en: Hide Label
pt_PT: Alinhar

en: Hide Last Name field
pt_PT: Ocultar campo Sobrenome

en: Hide Plan Selection Area
pt_PT: Ocultar área de seleção de plano

en: Hide plans which are already owned by user
pt_PT: Ocultar planos que já pertencem ao usuário

en: Hide register link
pt_PT: Ocultar link de registro

en: Hide register link on
pt_PT: Ocultar link de registro em

en: Hide Settings & Styles
pt_PT: Ocultar configurações e estilos

en: Hide Setup Title?
pt_PT: Ocultar o título da configuração?

en: Hide Title
pt_PT: Ocultar título

en: Hide username field and assign username with email
pt_PT: Oculte o campo de nome de usuário e atribua nome de usuário com e-mail

en: Home Page
pt_PT: Pagina inicial

en: Hour
pt_PT: Hora

en: hour
pt_PT: hora

en: Hours
pt_PT: Horas

en: hours.
pt_PT: horas.

en: Hover Background
pt_PT: Passe o mouse sobre o fundo

en: Hover Background 2
pt_PT: Passe o mouse sobre o fundo 2

en: Hover Font
pt_PT: Fonte flutuante

en: How could we improve ?
pt_PT: Como poderíamos melhorar?

en: How could we improve?
pt_PT: Como poderíamos melhorar?

en: How you want to include this form into page?
pt_PT: Como você deseja incluir este formulário na página?

en: How you want to pay?
pt_PT: Como você quer pagar?

en: Html Area
pt_PT: Área HTML

en: Html Text
pt_PT: Texto HTML

en: Hungarian
pt_PT: Húngara

en: Hungary
pt_PT: Hungria

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
pt_PT: Viva!! Tudo está pronto para criar seu primeiro site de membros

en: I agree
pt_PT: Concordo

en: I already did
pt_PT: eu já fiz

en: I bought premium version of ARMember
pt_PT: Comprei a versão premium do ARMember

en: I understand the risk
pt_PT: Eu entendo o risco

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: Icelandic
pt_PT: islandês

en: Icon Color
pt_PT: Cor do ícone

en: ID
pt_PT: EU IA

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
pt_PT: Se o autor não tiver nenhuma postagem, o usuário será redirecionado para a página de perfil do ARMember

en: If Default Restriction is ON then ONLY the selected plan members below can access this page.
pt_PT: Se a Restrição Padrão estiver ATIVADA, SOMENTE os membros do plano selecionados abaixo poderão acessar esta página.

en: If SignUp Form is
pt_PT: Se o formulário de inscrição for

en: If SignUp form is
pt_PT: Se o formulário de inscrição for

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt_PT: Se isso foi um erro, ignore este e-mail e nada acontecerá.

en: If User Has
pt_PT: Se o usuário tiver

en: If User In Trial
pt_PT: Se o usuário estiver em teste

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
pt_PT: Se o usuário não estiver logado, o formulário de inscrição selecionado será exibido no frontend da página de inscrição.

en: If User Not In Trial
pt_PT: Se o usuário não estiver em teste

en: If User selected plan is
pt_PT: Se o plano selecionado pelo usuário for

en: If user selected plan is
pt_PT: Se o plano selecionado pelo usuário for

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
pt_PT:  Se você ativar a Restrição Padrão, esse item será restrito para visitantes e todos os usuários logados, exceto para aqueles usuários cujo plano é permitido aqui.

en: If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings
pt_PT: Se você tiver algum problema de carregamento de js/css em seu tema, somente nesse caso você deve habilitar esta configuração

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by armlite to get back to you for more info or a solution.
pt_PT: Se você DESMARCAR esta opção, seu endereço de e-mail será enviado junto com seu feedback. Isso pode ser usado pelo armlite para entrar em contato com você para obter mais informações ou uma solução.

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
pt_PT: Se você excluir esse(s) membro(s), sua assinatura será removida.

en: Image size should be approx 900x300.
pt_PT: O tamanho da imagem deve ser de aproximadamente 900x300.

en: Immediately downgrade to other plan
pt_PT: Faça downgrade imediatamente para outro plano

en: Immediately upgrade to other plan
pt_PT: Atualize imediatamente para outro plano

en: Import
pt_PT: Importar

en: Import / Export
pt_PT: Importar/Exportar

en: Import Password from csv / xml
pt_PT: Importar senha de csv/xml

en: Import Settings
pt_PT: Configurações de Importação

en: Import User Details
pt_PT: Importar detalhes do usuário

en: Important Note
pt_PT: Nota importante

en: Important Note:
pt_PT: Nota importante:

en: Important Notes
pt_PT: Anotações importantes

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
pt_PT: No caso de cancelamento do plano de assinatura infinita, esse plano será cancelado após a conclusão do ciclo atual.

en: In case of subscription plan selected
pt_PT: Selecione pelo menos um gateway de pagamento.

en: In form_id pass id of registration form of which styling and fields you want to inherit in Edit Profile Form.
pt_PT: Em form_id passe o id do formulário de cadastro de qual estilo e campos você deseja herdar em Editar Formulário de Perfil.

en: In Grace Period
pt_PT: Em período de carência

en: In social_fields, pass coma seperated social networks name (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram,  pinterest,youtube, dribbble, delicious, tumblr, vine).
pt_PT: Em social_fields, passe o nome das redes sociais separadas por vírgula (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram, pinterest,youtube, dribble, delicioso, tumblr, vine).

en: In Trial
pt_PT: Em teste

en: Inactivate
pt_PT: Inativar

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Inactive Members
pt_PT: Membros Inativos

en: Incompatible with theme or plugin
pt_PT: Incompatível com tema ou plugin

en: Incorrect Password
pt_PT: Senha incorreta

en: Incorrect Username/Email
pt_PT: Nome de usuário/e-mail incorreto

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Indonesian/Indonesia
pt_PT: Indonésio/Indonésia

en: Infinite
pt_PT: Infinita

en: Info
pt_PT: Informações

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
pt_PT: Herdar regras de acesso do plano de associação

en: Inherit Fonts
pt_PT: Herdar fontes

en: Input Field Options
pt_PT: Opções de campo de entrada

en: Input Style
pt_PT: Estilo de entrada

en: installments
pt_PT: parcelada

en: Integrate BuddyPress/Buddyboss with ARMember.
pt_PT: Integre BuddyPress/Buddyboss com ARMember.

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
pt_PT: Integre o sistema de gerenciamento de pontos adaptativos myCRED com ARMember.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
pt_PT: Integre Woocommerce com ARMember.

en: Internal
pt_PT: Interna

en: Invalid action.
pt_PT: Ação inválida.

en: Invalid Arguments (ARM If Shortcode)
pt_PT: Argumentos inválidos (ARM se shortcode)

en: Invalid conditional argument(s).
pt_PT: Argumentos condicionais inválidos.

en: Invalid Date.
pt_PT: Data inválida.

en: Invalid field message
pt_PT: Mensagem de campo inválido

en: Invalid file selected.
pt_PT: Arquivo inválido selecionado.

en: Invalid file uploaded.
pt_PT: Arquivo inválido enviado.

en: Invalid image selected.
pt_PT: Imagem inválida selecionada.

en: Invalid Password Message
pt_PT: Mensagem de senha inválida

en: Invalid Plan amount
pt_PT: Valor do plano inválido

en: Invalid Plan Selected
pt_PT: Plano inválido selecionado

en: Invalid taxonomy.
pt_PT: Taxonomia inválida.

en: Invalid URL
pt_PT: URL inválida

en: Invalid username or e-mail.
pt_PT: Nome de usuário ou e-mail inválido.

en: Invalid username or incorrect password.
pt_PT: Nome de usuário inválido ou senha incorreta.

en: Invoice and Tax
pt_PT: Fatura e Imposto

en: Invoice Detail
pt_PT: Detalhes da fatura

en: Iran
pt_PT: Irã

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Ireland
pt_PT: Eire

en: is inactive
pt_PT: está inativo

en: is meta field name.
pt_PT: é o nome do metacampo.

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
pt_PT: Não será visível no editor/visualização. Por favor, verifique no front-end.

en: Italian
pt_PT: Italiana

en: Italian/Italy
pt_PT: Italiano/Itália

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Japanese
pt_PT: japonês

en: Japanese/Japan
pt_PT: Japonês/Japão

en: Join Community
pt_PT: Junte-se à comunidade

en: Joined
pt_PT: Ingressou

en: Joined Date
pt_PT: Data de adesão

en: Joining Date
pt_PT: Data de ingresso

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Kenya
pt_PT: Quênia

en: Kiribati
pt_PT: Quiribáti

en: Korean
pt_PT: Coreana

en: Korean/South Korea
pt_PT: Coreano/Coreia do Sul

en: Kuwait
pt_PT: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt_PT: Quirguistão

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Label & Input Fields
pt_PT: Rótulo e campos de entrada

en: Label Font
pt_PT: Fonte da etiqueta

en: Label Options
pt_PT: Opções de etiqueta

en: Label should not be blank.
pt_PT: A etiqueta não deve ficar em branco.

en: Label Width
pt_PT: Largura da etiqueta

en: Lack of documentation
pt_PT: Falta de documentação

en: Language
pt_PT: Linguagem

en: Last loggedin on
pt_PT: Último login

en: Last Modified
pt_PT: Última modificação

en: Last Name
pt_PT: Sobrenome

en: Last Name can not be left blank.
pt_PT: O Sobrenome não pode ser deixado em branco.

en: Latvia
pt_PT: Látvia

en: Latvian
pt_PT: Letã

en: Leave blank for all plans.
pt_PT: Deixe em branco para todos os planos.

en: Leave blank for allow all file types.
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: Leave blank to display all plan's members.
pt_PT: Deixe em branco para exibir todos os participantes do plano.

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
pt_PT: Permita que os usuários obtenham cupons de descontos ao efetuar o pagamento com seu site.

en: Level 1
pt_PT: Nível 1

en: Level 2
pt_PT: Nível 2

en: Level 3
pt_PT: Nível 3

en: Level 4
pt_PT: Nível 4

en: Libya
pt_PT: Líbia

en: Life Time
pt_PT: Vida

en: Link Background
pt_PT: Plano de fundo do link

en: Link Color
pt_PT: Cor do link

en: Link Copied!
pt_PT: Link copiado!

en: Link CSS
pt_PT: Largura

en: Link Hover
pt_PT: Ligação suspendida

en: Link Hover Color
pt_PT: Cor de passagem do link

en: Link Hover CSS
pt_PT: Link suspenso CSS

en: Link Position Settings
pt_PT: Configurações de posição do link

en: Link Text
pt_PT: Texto do link

en: Link Type
pt_PT:  Tipo de link

en: Links
pt_PT: Ligações

en: List
pt_PT: Lista

en: Lithuania
pt_PT: Lituânia

en: Lithuanian
pt_PT: Lituana

en: Live
pt_PT: Ao vivo

en: Live API Detail
pt_PT: Detalhe da API ativa

en: Live API Password
pt_PT: Senha da API ativa

en: Live API Signature
pt_PT: Assinatura API ao vivo

en: Live API Username
pt_PT: Nome de usuário da API ativa

en: Load JS & CSS in all pages
pt_PT: Carregue JS e CSS em todas as páginas

en: Load More
pt_PT: Carregue mais

en: Load More Link
pt_PT: Carregar mais link

en: Loading
pt_PT: Carregando

en: Loading..
pt_PT: Carregando..

en: Lock user temporarily for
pt_PT: Bloquear usuário temporariamente por

en: Log after users are imported using xml or csv file.
pt_PT: Nenhum usuário foi importado.

en: Log out of this account?
pt_PT: Sair desta conta?

en: Logged in as
pt_PT: logado como

en: Logged In Date
pt_PT: Data de login

en: Logged In IP
pt_PT: IP logado

en: Logged In Message
pt_PT: Mensagem de login

en: Logged in Message
pt_PT: Mensagem logada

en: LOGIN
pt_PT: CONECTE-SE

en: Login
pt_PT: Conecte-se

en: Login attempts cleared successfully.
pt_PT: Tentativas de login apagadas com sucesso.

en: Login Failed, please try again.
pt_PT: Falha no login, tente novamente.

en: Login Form Options
pt_PT: Opções de formulário de login

en: Login History cleared successfully.
pt_PT: Histórico de login limpo com sucesso.

en: Login Link Label
pt_PT: Etiqueta do link de login

en: Login Name
pt_PT: Nome de acesso

en: Login Name can not be left blank.
pt_PT: O nome de login não pode ser deixado em branco.

en: Login Page
pt_PT: Página de login

en: Login page
pt_PT: Página de login

en: Login URL
pt_PT: URL de login

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Lost Your Password
pt_PT: Perdeu sua senha

en: lowercase
pt_PT: minúsculo

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Macedonia
pt_PT: Macedônio

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Mail Server
pt_PT: Servidor de e-mail

en: Mail Server can not be left blank.
pt_PT: Servidor de correio não pode ficar em branco.

en: Mail successfully sent to
pt_PT: Email enviado com sucesso para

en: Main Title
pt_PT: Título principal

en: Make Payment
pt_PT: Faça o pagamento

en: Make Payment Text
pt_PT: Fazer texto de pagamento

en: Malawi
pt_PT: Malavi

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Manage Access Rules
pt_PT: Gerenciar regras de acesso

en: Manage Block Settings
pt_PT: Gerenciar configurações de bloqueio

en: Manage Communication
pt_PT: Gerenciar comunicação

en: Manage Email Notifications
pt_PT: Gerenciar notificações por e-mail

en: Manage Feature Settings
pt_PT: Gerenciar configurações de recursos

en: Manage Form Settings
pt_PT: Gerenciar configurações de formulário

en: Manage Forms
pt_PT: Gerenciar formulários

en: Manage General Settings
pt_PT: Gerenciar configurações gerais

en: Manage Import/Export
pt_PT: Gerenciar importação/exportação

en: Manage Member Templates
pt_PT: Gerenciar modelos de membros

en: Manage Members
pt_PT: Gerenciar membros

en: Manage Membership plans
pt_PT: Gerenciar planos de associação

en: Manage Payment Gateways
pt_PT: Gerenciar gateways de pagamento

en: Manage Plans
pt_PT: Gerenciar planos

en: Manage Preset Form Fields
pt_PT: Gerenciar campos de formulário predefinidos

en: Manage Setups
pt_PT: Gerenciar configurações

en: Manage Subscriptions
pt_PT: Gerenciar assinaturas

en: Manage Transactions
pt_PT: Gerenciar transações

en: Manual approve by admin
pt_PT: Aprovação manual pelo administrador

en: Manual Payment
pt_PT: Pagamento manual

en: Manual payment has been added successfully.
pt_PT: O pagamento manual foi adicionado com sucesso.

en: Margin
pt_PT: Margem

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: Material Outline
pt_PT: Esboço do material

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Mauritius
pt_PT: Maurícia

en: Max Length
pt_PT: Comprimento máximo

en: Maximum
pt_PT: Máximo

en: Maximum 19 digits allowed.
pt_PT: Máximo de 19 dígitos permitidos.

en: Maximum 2 digits allowed.
pt_PT: Máximo de 2 dígitos permitidos.

en: Maximum 4 digits allowed.
pt_PT: Máximo de 4 dígitos permitidos.

en: Maximum Number of login attempts
pt_PT: Número máximo de tentativas de login

en: Maxlength
pt_PT: Comprimento máximo

en: Member
pt_PT: Membro

en: Member couldn't be activate
pt_PT: O membro não pôde ser ativado

en: Member couldn't be deactivate
pt_PT: O membro não pôde ser desativado

en: Member detail has been updated successfully.
pt_PT: Os detalhes do membro foram atualizados com sucesso.

en: Member Details
pt_PT: Detalhes do membro

en: Member Form
pt_PT: Formulário de Membro

en: Member Login
pt_PT: Acesso de membro

en: Member Plan
pt_PT: Plano de Membros

en: Member Profile page
pt_PT: Página de perfil do membro

en: Member Profile Templates
pt_PT: Modelos de perfil de membro

en: Member Profile URL
pt_PT: URL do perfil do membro

en: Member Role
pt_PT: Função do membro

en: Member Since
pt_PT: Membro desde

en: Member Status
pt_PT: Status de membro

en: Member(s) has been deleted successfully.
pt_PT: Os membros foram excluídos com sucesso.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
pt_PT: O plano do(s) membro(s) foi alterado com sucesso.

en: Members
pt_PT: Membros

en: members
pt_PT: membros

en: Members Directory Templates
pt_PT: Modelos de diretório de membros

en: Members Profile Page
pt_PT: Página de perfil de membros

en: Membership
pt_PT: Filiação

en: membership has been changed to
pt_PT: a adesão foi alterada para

en: Membership History
pt_PT: Histórico de membros

en: Membership Limit
pt_PT: Limite de adesão

en: Membership Plan
pt_PT: Plano de Sócios

en: Membership plan is already exist for selected member.
pt_PT: O plano de associação já existe para o membro selecionado.

en: Membership Plans
pt_PT: Planos de Sócios

en: Membership registration
pt_PT: Registro de membro

en: Membership Setup Wizard
pt_PT: Assistente de configuração de associação

en: Membership setup wizard has been added successfully.
pt_PT: O assistente de configuração de associação foi adicionado com sucesso.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
pt_PT: O assistente de configuração de associação foi atualizado com sucesso.

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
pt_PT: CÓDIGOS DE ASSOCIAÇÃO

en: Membership Shortcodes
pt_PT: Códigos de acesso de associação

en: Membership Type
pt_PT: Tipo de Membro

en: Merchant Email
pt_PT: E-mail do comerciante

en: Merchant Email can not be left blank.
pt_PT: O E-mail do Comerciante não pode ficar em branco.

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message can not be left blank.
pt_PT: A mensagem não pode ficar em branco.

en: Message has been deleted successfully.
pt_PT: A mensagem foi excluída com sucesso.

en: Message Updated Successfully.
pt_PT: Mensagem atualizada com sucesso.

en: Message(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As mensagens foram excluídas com sucesso.

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: messages
pt_PT: mensagens

en: Meta Key
pt_PT: Meta-chave

en: Meta Value
pt_PT: Metavalor

en: Mexico
pt_PT: Maurícia

en: Micronesia
pt_PT: Micronésia

en: Min Length
pt_PT: Comprimento mínimo

en: Minimum Required Woocommerce Version: 3.0.2
pt_PT: Versão mínima exigida do Woocommerce: 3.0.2

en: Minlength
pt_PT: Comprimento mínimo

en: minute
pt_PT: minuto

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: minutes.
pt_PT: minutos.

en: Missing a temporary folder.
pt_PT: Faltando uma pasta temporária.

en: Mobile View
pt_PT: Exibição móvel

en: Moldova
pt_PT: Moldávia

en: Monaco
pt_PT: Mônaco

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Month
pt_PT: Meses

en: month
pt_PT: mês

en: Month(s)
pt_PT: Meses)

en: Monthly
pt_PT: Por mês

en: Months
pt_PT: Meses

en: months
pt_PT: meses

en: Months(s)
pt_PT: Meses

en: Montserrat
pt_PT: Montserrate

en: More Info
pt_PT: Mais informações

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Move
pt_PT: Mover

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: Multiple Membership/Plans
pt_PT: Múltiplas assinaturas/planos

en: My Profile
pt_PT: Meu perfil

en: Myanmar
pt_PT: Mianmar

en: myCRED Integration
pt_PT: Integração myCRED

en: Name
pt_PT: Nome

en: Need Help?
pt_PT: Preciso de ajuda?

en: Netherlands
pt_PT: Holanda

en: Never Expires
pt_PT: Nunca expira

en: New
pt_PT: Novo

en: New Categories
pt_PT: Novas categorias

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: New member has been added successfully.
pt_PT: Novo membro foi adicionado com sucesso.

en: New Pages
pt_PT: Novas páginas

en: New Password
pt_PT: Nova Senha

en: New plan
pt_PT: Novo plano

en: New Posts
pt_PT: Novos posts

en: New Subscription
pt_PT: Nova assinatura

en: New User Approval
pt_PT: Aprovação de novo usuário

en: New user approval
pt_PT: Aprovação de novo usuário

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Next
pt_PT: Próxima

en: Next Due Date
pt_PT: Próxima data de vencimento

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Nick Name
pt_PT: Apelido

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: No
pt_PT: Não

en: No any email template found.
pt_PT: Nenhum modelo de email encontrado.

en: No any member found.
pt_PT: Nenhum membro encontrado.

en: No any Member(s) fount
pt_PT: Nenhuma fonte de membro(s)

en: No any record found.
pt_PT: Nenhum registro encontrado.

en: No any subscription plan found.
pt_PT: Nenhum plano de assinatura encontrado.

en: No any subscriptions found.
pt_PT: Nenhuma assinatura encontrada.

en: No any transaction found yet.
pt_PT: Nenhuma transação encontrada ainda.

en: No cycles due
pt_PT: Nenhum ciclo devido

en: No data found
pt_PT: Nenhum dado encontrado

en: No Failed Attempt Login History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de tentativa de login com falha foi encontrado.

en: No Feed Access
pt_PT: Sem acesso ao feed

en: No file was uploaded.
pt_PT: Nenhum arquivo foi carregado.

en: No Gateway Selected For Paid Plan
pt_PT: Nenhum gateway selecionado para plano pago

en: No Icon
pt_PT: Nenhum ícone

en: No matching members found.
pt_PT: Nenhum membro correspondente encontrado.

en: No matching plans found
pt_PT: Nenhum plano correspondente encontrado

en: No matching records found.
pt_PT: Nenhum registro correspondente encontrado.

en: No matching templates found.
pt_PT: Nenhum modelo correspondente encontrado.

en: No matching transactions found
pt_PT: Nenhuma transação correspondente encontrada

en: No matching transactions found.
pt_PT: Nenhuma transação correspondente encontrada.

en: No Pages Available
pt_PT: Nenhuma página disponível

en: No Payment History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de pagamento encontrado.

en: No Plan
pt_PT: Sem plano

en: No Plan selected
pt_PT: Nenhum plano selecionado

en: No plan selected
pt_PT: Nenhum plano selecionado

en: No Record(s) Found
pt_PT: Nenhum registro foi encontrado

en: No Records Message
pt_PT: Mensagem sem registros

en: No Roles Available
pt_PT: Nenhuma função disponível

en: No Search Result Found
pt_PT: Nenhum resultado de pesquisa encontrado

en: No Search Result Found.
pt_PT: Nenhum resultado de pesquisa encontrado.

en: No Subscriptions found.
pt_PT: Nenhuma assinatura encontrada.

en: No such user exists in the system.
pt_PT: Esse usuário não existe no sistema.

en: No user was imported, please check the file.
pt_PT: Nenhum usuário foi importado, verifique o arquivo.

en: No user was imported.
pt_PT: Nenhum usuário foi importado.

en: No Users Available
pt_PT: Nenhum usuário disponível

en: No Users Found.
pt_PT: Usuários não encontrados.

en: No, Maybe later
pt_PT: Não, talvez mais tarde

en: No.
pt_PT: Não.

en: No. Of Members Per Page
pt_PT: Nº de membros por página

en: Non Loggedin Users
pt_PT: Usuários não logados

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
pt_PT: Nonce tem entre 12 e 24 horas

en: Nonce is less than 12 hours old
pt_PT: Nonce tem menos de 12 horas

en: None
pt_PT: Nenhum

en: North Korea
pt_PT: Coréia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Norwegian
pt_PT: Norueguesa

en: Norwegian/Norway
pt_PT: Norueguês/Noruega

en: Not recommended
pt_PT: Não recomendado

en: Not the features I wanted
pt_PT: Não são os recursos que eu queria

en: Note
pt_PT: Observação

en: NOTE : Please add %1$sbr%2$s to use line break in plain text.
pt_PT: NOTA: Adicione %1$sbr%2$s para usar quebra de linha em texto simples.

en: Note/Description
pt_PT: Nota/Descrição

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
pt_PT: Nota: Se você estiver usando algum plugin/mecanismo de cache em seu site, limpe o cache do site após atualizar a tabela de regras de acesso.

en: Notify user via email
pt_PT: Notificar o usuário por e-mail

en: now!
pt_PT: agora!

en: Numeric
pt_PT: Numérica

en: numeric
pt_PT: numérico

en: of
pt_PT: de

en: Off
pt_PT: Desligada

en: Ok
pt_PT: OK

en: OK, you deserve it
pt_PT: OK, você merece

en: Oman
pt_PT: Omã

en: On
pt_PT: Sobre

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
pt_PT: Um ou mais membros já assinaram este plano. Quaisquer alterações feitas no tipo e preço do plano serão aplicadas (afetarão) aos novos usuários, mas não aos existentes.

en: One Time
pt_PT: Um tempo

en: Onetime
pt_PT: Um tempo

en: Only .csv and .xml files are allowed.
pt_PT: Somente arquivos .csv e .xml são permitidos.

en: Only Alphabets
pt_PT: Somente alfabetos

en: Only Alphabets & Numbers
pt_PT: Apenas alfabetos e números

en: Only logged in member (Everyone)
pt_PT: Apenas membro logado (todos)

en: Only Numbers
pt_PT: Apenas números

en: Oops, nothing found
pt_PT: Ops, nada encontrado

en: Oops, nothing found.
pt_PT: Ops, nada encontrado.

en: Oops, there was a problem getting your information
pt_PT: Ops, ocorreu um problema ao obter suas informações

en: Opacity
pt_PT: Opacidade

en: Open Settings & Styles
pt_PT: Abra Configurações e estilos

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as configurações de ativação. Tente novamente.

en: Options
pt_PT: Opções

en: OR
pt_PT: OU

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other Link Color
pt_PT: Outra cor de link

en: Other Options
pt_PT: Outras opções

en: Other Settings
pt_PT: Outros ajustes

en: Others
pt_PT: Outras

en: page
pt_PT: página

en: page for all users?
pt_PT: página para todos os usuários?

en: Page is protected
pt_PT: A página está protegida

en: page settings
pt_PT: configurações de página

en: Page Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações de página salvas com sucesso.

en: Page Setup
pt_PT: Configurações da página

en: page(s) in
pt_PT: página(s) em

en: Page/Post Redirection Rules
pt_PT: Regras de redirecionamento de página/postagem

en: page?
pt_PT: página?

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Pagination Style
pt_PT: Estilo de paginação

en: Paid
pt_PT: Paga

en: Paid By
pt_PT: Pago pelo

en: Paid By admin
pt_PT: Pago pelo administrador

en: Paid Plan (finite)
pt_PT: Plano Pago (finito)

en: Paid Plan (infinite)
pt_PT: Plano Pago (infinito)

en: Paid With
pt_PT: Pago com

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Palestine
pt_PT: Palestina

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password can not be left blank
pt_PT: A senha não pode ficar em branco

en: Password can not be left blank.
pt_PT: A senha não pode ser deixada em branco.

en: Password cannot be left Blank.
pt_PT: A senha não pode ser deixada em branco.

en: Password Field Label
pt_PT: Etiqueta do campo de senha

en: Password Lost and Changed for user
pt_PT: Senha perdida e alterada para o usuário

en: Password Lost/Changed
pt_PT: Senha perdida/alterada

en: Password Reset
pt_PT: Redefinição de senha

en: Password reset is not allowed for this user.
pt_PT: A redefinição de senha não é permitida para este usuário.

en: Password Reset Not Allowed
pt_PT: Redefinição de senha não permitida

en: Passwords don't match.
pt_PT: As senhas não coincidem.

en: Pay Per Post
pt_PT: Pague por postagem

en: Payable Amount
pt_PT: Valor a pagar

en: Payer Email
pt_PT: E-mail do pagador

en: Payment Action
pt_PT: Ação de pagamento

en: Payment Amount
pt_PT: Valor do pagamento

en: Payment Cycle
pt_PT: Ciclo de pagamento

en: Payment Date
pt_PT: Data de pagamento

en: Payment Failed
pt_PT: Pagamento falhou

en: Payment Failed Action
pt_PT: Ação de falha no pagamento

en: Payment Gateway
pt_PT: Gateway de pagamento

en: Payment Gateway Inactive
pt_PT: Gateway de pagamento inativo

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
pt_PT: O gateway de pagamento não está ativo, entre em contato com o administrador do site.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
pt_PT: O gateway de pagamento não está ativo, entre em contato com o administrador do site.

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
pt_PT: gateway(s) de pagamento. Se você salvar essas configurações, esses gateways de pagamento serão desativados.

en: payment gateway. If you will save this settings, than those payment gateway will be disable.
pt_PT: Gateway de pagamento. Se você salvar essas configurações, esses gateways de pagamento serão desativados.

en: Payment Gateways
pt_PT: Gateways de pagamento

en: Payment History
pt_PT: Histórico de pagamento

en: Payment Mode
pt_PT: Modo de pagamento

en: Payment Mode Selection Title
pt_PT: Título de seleção do modo de pagamento

en: Payment Options
pt_PT: Opções de pagamento

en: payment process.
pt_PT: processo de pagamento.

en: Payment Section Title
pt_PT: Título da seção de pagamento

en: Payment Transactions
pt_PT: Transações de pagamento

en: Payment Type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payment type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Paypal
pt_PT: PayPal

en: Paypal API Password
pt_PT: Senha da API Paypal

en: Paypal API Signature
pt_PT: Assinatura API Paypal

en: Paypal API Signature (Sandbox)
pt_PT: Assinatura API Paypal (Sandbox)

en: Paypal API Username
pt_PT: Nome de usuário da API Paypal

en: Paypal API Username ( Sandbox)
pt_PT: Nome de usuário da API Paypal (Sandbox)

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: pending
pt_PT: pendente

en: Pending Members
pt_PT: Membros Pendentes

en: Permanent lock user after login attempts
pt_PT: Bloqueio permanente do usuário após tentativas de login

en: Permanent lockdown Duration
pt_PT: Duração do bloqueio permanente

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: PHP Mailer
pt_PT: Mailer PHP

en: Placeholder
pt_PT: Espaço reservado

en: Plan
pt_PT: Plano

en: Plan activated successfully.
pt_PT: Plano ativado com sucesso.

en: Plan activation failed.
pt_PT: Falha na ativação do plano.

en: Plan added successfully.
pt_PT: Plano adicionado com sucesso.

en: Plan Amount
pt_PT: Valor do plano

en: Plan deleted successfully.
pt_PT: Plano excluído com sucesso.

en: Plan Description
pt_PT: Descrição do plano

en: Plan Duration
pt_PT: Duração do plano

en: Plan expiration date
pt_PT: Data de expiração do plano

en: plan for this user?
pt_PT: plano para este usuário?

en: Plan has been added successfully.
pt_PT: O plano foi adicionado com sucesso.

en: Plan has been deleted successfully.
pt_PT: O plano foi excluído com sucesso.

en: Plan has been updated successfully.
pt_PT: O plano foi atualizado com sucesso.

en: Plan ID
pt_PT: ID do plano

en: Plan name
pt_PT: Nome do plano

en: Plan name can not be left blank.
pt_PT: O nome do plano não pode ficar em branco.

en: Plan Role
pt_PT: Função do plano

en: Plan Selection Area Position
pt_PT: Posição da área de seleção do plano

en: Plan Start Date
pt_PT: Data de início do plano

en: Plan status changed successfully.
pt_PT: O status do plano foi alterado com sucesso.

en: Plan Type
pt_PT: Tipo de plano

en: Plan Type & Price
pt_PT: Tipo e preço do plano

en: Plan(s) has been deleted successfully.
pt_PT: Os planos foram excluídos com sucesso.

en: Plans
pt_PT: Planas

en: Plans Cycles
pt_PT: Ciclos de Planos

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
pt_PT: Ative o módulo \"Recurso Social\" para que esse recurso funcione.

en: Please add new plan.
pt_PT: Adicione um novo plano.

en: Please check atleast one option
pt_PT:  Marque pelo menos uma opção

en: Please check atleast one option.
pt_PT: Marque pelo menos uma opção.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
pt_PT: Configure regras padrão para restringir qualquer página, postagem, categoria, postagem personalizada recém-adicionada, etc., para as quais não haja nenhuma regra definida em Regras de acesso.

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
pt_PT: Confirme que, ao alterar a aparência, todas as cores serão redefinidas para o padrão.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
pt_PT: Não altere o valor do ID do país. Por exemplo: :1,:2,:3

en: Please download sample csv
pt_PT: Baixe o exemplo csv

en: Please enable atleast one payment.
pt_PT: Ative pelo menos um pagamento.

en: Please enter
pt_PT: Por favor, insira

en: Please enter a username.
pt_PT: Por favor coloque um nome de usuário.

en: Please enter Admin Email ID.
pt_PT: Insira o ID de e-mail do administrador.

en: Please enter at least
pt_PT: Por favor insira pelo menos

en: Please enter at least 13 digits.
pt_PT: Insira pelo menos 13 dígitos.

en: Please enter correct card details.
pt_PT: Insira os detalhes corretos do cartão.

en: Please enter email address again.
pt_PT: Por favor, insira o endereço de e-mail novamente.

en: Please enter From Email ID.
pt_PT: Insira o ID do e-mail do remetente.

en: Please enter From Name.
pt_PT: Insira o nome do remetente.

en: Please enter maximum number of login attempts.
pt_PT: Insira o número máximo de tentativas de login.

en: Please Enter Merchant API Email
pt_PT: Insira o e-mail da API do comerciante

en: Please Enter Merchant API Password
pt_PT: Insira a senha da API do comerciante

en: Please Enter Merchant API Signature
pt_PT: Insira a assinatura da API do comerciante

en: Please Enter Merchant API Username
pt_PT: Insira o nome de usuário da API do comerciante

en: Please enter new password
pt_PT: Por favor insira a nova senha

en: Please enter new password.
pt_PT: Por favor insira a nova senha.

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
pt_PT: Insira o número de tentativas de login após o bloqueio permanente do usuário.

en: Please enter permanent lockdown duration.
pt_PT: Insira a duração do bloqueio permanente.

en: Please Enter Plan Amount
pt_PT: Insira o valor do plano

en: Please enter plan id
pt_PT: Insira o ID do plano

en: Please Enter Plan name
pt_PT: Insira o nome do plano

en: Please enter shortname.
pt_PT: Por favor insira o nome abreviado.

en: Please enter symbol.
pt_PT: Por favor insira o símbolo.

en: Please enter temporarily lock user duration.
pt_PT: Insira a duração do bloqueio temporário do usuário.

en: Please enter the correct card details.
pt_PT: Por favor, insira os detalhes corretos do cartão.

en: Please Enter URL.
pt_PT: Por favor, insira o URL.

en: Please enter URL.
pt_PT: Por favor insira o URL.

en: Please enter valid Admin Email ID.
pt_PT: Insira um ID de e-mail de administrador válido.

en: Please enter valid data
pt_PT: Por favor insira dados válidos

en: Please enter valid data.
pt_PT: Por favor insira dados válidos.

en: Please enter valid detail.
pt_PT: Insira detalhes válidos.

en: Please enter valid email address.
pt_PT: Por favor insira o endereço de e-mail válido.

en: Please enter valid From Email ID.
pt_PT: Insira um ID de e-mail válido.

en: Please enter valid From Name.
pt_PT: Insira um nome de remetente válido.

en: Please enter valid password
pt_PT: Por favor insira uma senha válida

en: Please enter valid password.
pt_PT: Por favor insira uma senha válida.

en: Please enter valid shortname.
pt_PT: Insira um nome abreviado válido.

en: Please enter valid symbol.
pt_PT: Insira um símbolo válido.

en: Please enter valid URL.
pt_PT: Insira um URL válido.

en: Please enter valid username
pt_PT: Por favor insira um nome de usuário válido

en: Please enter valid username.
pt_PT: Insira um nome de usuário válido.

en: Please enter your email address or username below.
pt_PT: Por favor, insira seu endereço de e-mail ou nome de usuário abaixo.

en: Please Login
pt_PT: Por favor entre

en: Please map default pages for all common actions.
pt_PT: Mapeie as páginas padrão para todas as ações comuns.

en: Please review
pt_PT: Por favor revise

en: Please Select
pt_PT: Por favor selecione

en: Please select
pt_PT: Por favor selecione

en: Please select a file.
pt_PT: Selecione um arquivo.

en: Please select a page.
pt_PT: Selecione uma página.

en: Please Select account
pt_PT: Selecione a conta

en: Please select atleast one membership
pt_PT: Selecione pelo menos uma associação

en: Please select atleast one option.
pt_PT: Selecione pelo menos uma opção.

en: Please select atleast one plan
pt_PT: Selecione pelo menos um plano

en: Please select atleast one plan.
pt_PT: Selecione pelo menos um plano.

en: Please select avatar.
pt_PT: Selecione o avatar.

en: Please select condition.
pt_PT: Selecione a condição.

en: Please select date.
pt_PT: Por favor selecione a data.

en: Please select expiry date.
pt_PT: Selecione a data de validade.

en: Please select file.
pt_PT: Selecione o arquivo.

en: Please select one option.
pt_PT: Por favor selecione uma opção.

en: Please select one or more setting.
pt_PT: Selecione uma ou mais configurações.

en: Please select one.
pt_PT: Por favor escolha um.

en: Please Select Page.
pt_PT: Selecione a página.

en: Please select Page.
pt_PT: Selecione Página.

en: Please select plan(s) for members can access
pt_PT: Selecione o(s) plano(s) para que os membros possam acessar

en: Please select Plan.
pt_PT: Selecione Plano.

en: Please select plan.
pt_PT: Selecione o plano.

en: Please select profile cover.
pt_PT: Selecione a capa do perfil.

en: Please select redirection page.
pt_PT: Selecione a página de redirecionamento.

en: Please select signup / registration form.
pt_PT: Selecione o formulário de inscrição/registro.

en: Please select signup form.
pt_PT: Selecione o formulário de inscrição.

en: Please Select Social Account.
pt_PT: Selecione conta social.

en: Please select user.
pt_PT: Selecione o usuário.

en: Please select valid action.
pt_PT: Selecione uma ação válida.

en: Please Select..
pt_PT: Por favor selecione..

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
pt_PT: Defina regras de redirecionamento padrão para usuários quando eles tentarem acessar conteúdo restrito.

en: Please Signup
pt_PT: Por favor, inscreva-se

en: Please specify
pt_PT: Por favor especifique

en: Please specify experience
pt_PT: Especifique a experiência

en: Please type your e-mail address.
pt_PT: Por favor digite seu endereço de e-mail.

en: Please upload appropriate file to import users.
pt_PT: Faça upload do arquivo apropriado para importar usuários.

en: Please upload file.
pt_PT: Por favor carregue o arquivo.

en: Please use atleast one
pt_PT: Por favor use pelo menos um

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
pt_PT: Confirme que ao alterar o modelo, todas as cores serão redefinidas para o padrão.

en: Poland
pt_PT: Polônia

en: Polish
pt_PT: polonês

en: Polish/Poland
pt_PT: Polonês/Polônia

en: Port
pt_PT: Porta

en: Port can not be left blank.
pt_PT: A porta não pode ficar em branco.

en: Portugal
pt_PT: Porto Rico

en: Portugues/Brasil
pt_PT: Português/Brasil

en: Portuguese/Portugal
pt_PT: Português/Portugal

en: Position
pt_PT: Posição

en: Possible Arguments :
pt_PT: Argumentos possíveis:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
pt_PT: Possível apenas no caso de assinatura semiautomática/manual

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
pt_PT: Possível motivo: seu host pode ter desabilitado a função mail()...

en: Post is protected
pt_PT: A postagem está protegida

en: Posts
pt_PT: Postagens

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Prefix / Suffix Icon Color
pt_PT: Cor do ícone do prefixo/sufixo

en: Preset Fields
pt_PT: Campos predefinidos

en: Preset Fields are updated successfully.
pt_PT: Os campos predefinidos foram atualizados com sucesso.

en: Preview
pt_PT: Visualização

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Proceed
pt_PT: Continuar

en: Processing
pt_PT: Em processamento

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Cover
pt_PT: Capa do perfil

en: Profile Cover Field Label( Edit Profile )
pt_PT: Etiqueta do campo da capa do perfil (editar perfil)

en: Profile Cover Placeholder
pt_PT: Espaço reservado para capa de perfil

en: Profile Cover Title
pt_PT: Título da capa do perfil

en: Profile Cover.
pt_PT: Capa de perfil.

en: Profile Detail
pt_PT: Detalhe do perfil

en: Profile Display Name
pt_PT: Nome de exibição do perfil

en: Profile Fields
pt_PT: Campos de perfil

en: Profile Permalink Base
pt_PT: Base de link permanente do perfil

en: Profile photo of
pt_PT: registros

en: Profile Template 3
pt_PT: Modelo de perfil 3

en: Profile Template Name
pt_PT: Nome do modelo de perfil

en: Profiles & Directories
pt_PT: Perfis e diretórios

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
pt_PT: Publique o conteúdo do seu site com base em diferentes intervalos de tempo ativando este recurso.

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: Qatar
pt_PT: Catar

en: Radio
pt_PT: Rádio

en: Radio Button
pt_PT: Botao de radio

en: Radio Buttons
pt_PT: Botões do rádio

en: Receiver Email
pt_PT: E-mail do destinatário

en: Recent Registerd Members
pt_PT: Membros registrados recentemente

en: Recently Joined
pt_PT: Ingressou recentemente

en: Recently Joined (Directory Filter)
pt_PT: Ingressou recentemente (filtro de diretório)

en: Recommend
pt_PT: Recomendar

en: Record deleted successfully.
pt_PT: Registro excluído com sucesso.

en: Record is deleted successfully.
pt_PT: O registro foi excluído com sucesso.

en: records
pt_PT: registros

en: Records Per Page
pt_PT: Registros por página

en: Records per Page
pt_PT: Registros por página

en: Recurring
pt_PT: Recorrente

en: Recurring Payment
pt_PT: Pagamento recorrente

en: Recurring Profile
pt_PT: Perfil recorrente

en: Recurring Time
pt_PT: Tempo recorrente

en: Redirect To
pt_PT: Redirecionar para

en: Redirect To Author Archive Page
pt_PT: Redirecionar para a página de arquivo do autor

en: Redirect to Page
pt_PT: Redirecionar para página

en: Redirection after Membership SignUp
pt_PT: Redirecionamento após inscrição como membro

en: Redirection page is required.
pt_PT: A página de redirecionamento é obrigatória.

en: Redirection Rules
pt_PT: Regras de redirecionamento

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
pt_PT: Regras de redirecionamento ao acessar postagem/página restrita

en: Redirection upon Add/Change Membership
pt_PT: Redirecionamento ao adicionar/alterar associação

en: Redirection upon Membership Renewal
pt_PT: Redirecionamento após renovação de associação

en: Redirection url is required.
pt_PT: O URL de redirecionamento é obrigatório.

en: Referrer Page
pt_PT: Página de referência

en: Register
pt_PT: Registro

en: Register Form Options
pt_PT: Registrar opções de formulário

en: Register Link
pt_PT: Link de registro

en: Registered/Edited Profile From
pt_PT: Perfil registrado/editado de

en: Registration
pt_PT: Cadastro

en: Registration / Signup Forms
pt_PT: Formulários de inscrição/inscrição

en: Registration Link Label
pt_PT: Etiqueta do link de registro

en: Registration Link Margin
pt_PT: Margem do link de registro

en: Registration Page
pt_PT: Página de registro

en: Registration page
pt_PT: Página de registro

en: Regular Expression
pt_PT: Apenas alfabetos e números

en: Reject
pt_PT: Rejeitar

en: Remained Login Attempts Warning
pt_PT: Aviso de tentativas de login restantes

en: Remaining login attempt warning
pt_PT: Aviso de tentativa de login restante

en: Remaining Login Attempts :
pt_PT: Tentativas de login restantes:

en: Remaining Occurence
pt_PT: Ocorrência restante

en: Remember me
pt_PT: Lembre de mim

en: Remember Me Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção Lembre-se de mim

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove Cover Photo
pt_PT: Remover foto da capa

en: Remove Plan
pt_PT: Remover plano

en: Remove Profile Photo
pt_PT: Remover foto do perfil

en: Remove this plan from user
pt_PT: Remover este plano do usuário

en: Renew
pt_PT: Renovar

en: Renew Cycle
pt_PT: Renovar Ciclo

en: Renew Subscription
pt_PT: Renovar inscrição

en: Renew Text
pt_PT: Renovar Texto

en: Renewal On
pt_PT: Renovação ativada

en: Reply To:
pt_PT: Responder a:

en: Require Lowercase Character?
pt_PT: Requer caractere minúsculo?

en: Require Numeric Value?
pt_PT: Requer valor numérico?

en: Require Special Charecter?
pt_PT: Requer caráter especial?

en: Require Uppercase Character?
pt_PT: Requer caracteres maiúsculos?

en: Required
pt_PT: Obrigatória

en: Resend Verification Email
pt_PT: Reenviar email de verificação

en: Reset
pt_PT: Reiniciar

en: Reset Failed Login Attempts History
pt_PT: Redefinir histórico de tentativas de login com falha

en: Reset Password Link
pt_PT: Link para redefinir senha

en: Reset Password Link is expired.
pt_PT: O link de redefinição de senha expirou.

en: Reset Password Link is invalid.
pt_PT: O link de redefinição de senha é inválido.

en: RESTRICT CONTENT
pt_PT: CONTEÚDO RESTRITO

en: Restriction Type
pt_PT: Tipo de restrição

en: Reunion Island
pt_PT: Ilha da Reunião

en: Reverse Border
pt_PT: Borda reversa

en: Right
pt_PT: Certo

en: Role
pt_PT: Papel

en: Roles
pt_PT: Funções

en: Romania
pt_PT: Romênia

en: Romanian
pt_PT: Romena

en: Rotate
pt_PT: Girar

en: Rounded Style
pt_PT: Estilo arredondado

en: Rule has been deleted successfully.
pt_PT: A regra foi excluída com sucesso.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As regras foram excluídas com sucesso.

en: Rusia/Rusia
pt_PT: Rússia/Rússia

en: Russia
pt_PT: Rússia

en: Russian
pt_PT: Russa

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: San Marino
pt_PT: São Marino

en: Sandbox
pt_PT: Caixa de areia

en: Sandbox API Password
pt_PT: Senha da API Sandbox

en: Sandbox API Signature
pt_PT: Assinatura da API Sandbox

en: Sandbox API Username
pt_PT: Nome de usuário da API Sandbox

en: Sao Tome and Principe
pt_PT: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Save Expiry Date
pt_PT: Salvar data de validade

en: Schedule Every
pt_PT: Agendar cada

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search by Username
pt_PT: Pesquisar por nome de usuário

en: Search by username or email...
pt_PT: Pesquise por nome de usuário ou e-mail...

en: Search Member
pt_PT: Pesquisar membro

en: Search Members by Profile Fields
pt_PT: Pesquisar membros por campos de perfil

en: Search Results
pt_PT: Procurar Resultados

en: second
pt_PT: segunda

en: Section
pt_PT: Seção

en: Section Heading
pt_PT: Título da seção

en: Section Margin
pt_PT: Margem da seção

en: Security Options
pt_PT: Opções de segurança

en: Select
pt_PT: Selecione

en: Select a form to insert into page
pt_PT: Selecione um formulário para inserir na página

en: Select Action Type
pt_PT: Selecione o tipo de ação

en: Select All Meta
pt_PT: Selecione todos os meta

en: Select Default Restriction
pt_PT: Selecione a restrição padrão

en: Select Field
pt_PT: Selecione o campo

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
pt_PT: Selecione os campos que deseja exibir na seção de listagem de campos de perfil.

en: Select Form
pt_PT: Selecione o formulário

en: Select Form Type
pt_PT: Selecione o tipo de formulário

en: Select higher plan(s)..
pt_PT: Selecione plano(s) superior(es).

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
pt_PT: Selecione quantos dias você deseja estender no ciclo atual?

en: Select lower plan(s)..
pt_PT: Selecione plano(s) inferior(es).

en: Select Member Form
pt_PT: Selecione Formulário de Membro

en: Select Membership Plans
pt_PT: Selecione planos de associação

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
pt_PT: Selecione os planos de associação dos quais você deseja exibir este modelo de perfil.

en: Select Memberships
pt_PT: Selecione assinaturas

en: Select Meta (Custom Fields)
pt_PT: Selecione Meta (campos personalizados)

en: Select meta fields
pt_PT: Selecione metacampos

en: Select New Plan
pt_PT: Removedor plano

en: Select Option
pt_PT: Selecione a opção

en: Select Other Settings.
pt_PT: Selecione Outras configurações.

en: Select Page
pt_PT: Selecione a página

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
pt_PT: Selecione páginas para definir acesso/restrição ao plano de associação criado

en: Select Pages(s)..
pt_PT: Selecione Página(s).

en: Select Payment Cycle
pt_PT: Selecione Ciclo de Pagamento

en: Select Payment Gateway Layout
pt_PT: Selecione o layout do gateway de pagamento

en: Select Payment Gateways
pt_PT: Selecione gateways de pagamento

en: Select Payment Mode
pt_PT: Selecione o modo de pagamento

en: Select Plan
pt_PT: Selecione o plano

en: Select Plan Information
pt_PT: Selecione as informações do plano

en: Select Plan Layout
pt_PT: Selecione o layout do plano

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
pt_PT: Selecione o(s) plano(s) cujo nível é superior ao plano atual

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
pt_PT: Selecione o(s) plano(s) cujo nível é inferior ao plano atual

en: Select Plan(s)..
pt_PT: Selecione Plano(s).

en: Select Plans
pt_PT: Selecione os planos

en: Select Profile Template
pt_PT: Selecione o modelo de perfil

en: Select Role(s)..
pt_PT: Selecione Funções.

en: Select Role.
pt_PT: Selecione Função.

en: Select roles to display at front-end.
pt_PT: Selecione as funções a serem exibidas no front-end.

en: Select Set
pt_PT: Selecione Definir

en: Select Set of Login Form
pt_PT: Selecione Conjunto de Formulário de Login

en: Select set of login form
pt_PT: Selecione o conjunto de formulário de login

en: Select Setup
pt_PT: Selecione Configuração

en: Select Signup / Registration Form
pt_PT: Selecione Inscrição / Formulário de Registro

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
pt_PT: Selecione os campos do perfil social que você deseja exibir no cabeçalho do perfil.

en: Select Status
pt_PT: Selecione o status

en: Select Template
pt_PT: Selecione o modelo

en: Select Type
pt_PT: Selecione o tipo

en: Select User Meta
pt_PT: Selecione o meta do usuário

en: Select User Meta Fields
pt_PT: Selecione metacampos do usuário

en: Select User(s)..
pt_PT: Selecione Usuário(s).

en: Select Username Type
pt_PT: Selecione o tipo de nome de usuário

en: Select Your Payment Cycle
pt_PT: Selecione seu ciclo de pagamento

en: Select Your payment Cycle
pt_PT: Selecione seu ciclo de pagamento

en: Select Your Payment Gateway
pt_PT: Selecione seu gateway de pagamento

en: Selected
pt_PT: Selecionada

en: Selected plan is invalid.
pt_PT: O plano selecionado é inválido.

en: Selected plan is not valid.
pt_PT: O plano selecionado não é válido.

en: Selected Plan(s) Only
pt_PT: Somente plano(s) selecionado(s)

en: Semi Automatic
pt_PT: Semiautomático

en: Semi Automatic Subscription
pt_PT: Assinatura Semi Automática

en: Semi Automatic Subscription Label
pt_PT: Etiqueta de assinatura semiautomática

en: Send anonymous
pt_PT: Enviar anônimo

en: Send Reset Password Link by email.
pt_PT: Enviar link de redefinição de senha por e-mail.

en: Send Signup Email Notification to User
pt_PT: Enviar notificação por e-mail de inscrição ao usuário

en: Send Test E-mail
pt_PT: Enviar e-mail de teste

en: Send test mail
pt_PT: Enviar e-mail de teste

en: Separate values format should be label:value.
pt_PT: O formato de valores separados deve ser rótulo:valor.

en: Serbia and Montenegro
pt_PT: Sérvia e Montenegro

en: Serbian
pt_PT: Sérvia

en: Set Custom Currency
pt_PT: Definir moeda personalizada

en: Set fix password
pt_PT: Definir senha de correção

en: Set ID
pt_PT: Definir ID

en: Set Name
pt_PT: Nome do conjunto

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
pt_PT: Definir página para redirecionamento caso o usuário esteja logado e tentando acessar a página restrita.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
pt_PT: Definir página para redirecionamento caso o usuário não esteja logado e tentando acessar a página restrita.

en: Set Redirection Priority
pt_PT: Definir prioridade de redirecionamento

en: Set up is too difficult
pt_PT: A configuração é muito difícil

en: Setting(s) has been imported successfully
pt_PT: Configurações) foi importado com sucesso

en: Settings has been saved successfully.
pt_PT: As configurações foram salvas com sucesso.

en: Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações salvas com sucesso.

en: Setup has been deleted successfully.
pt_PT: A configuração foi excluída com sucesso.

en: Setup Name
pt_PT: Nome da configuração

en: Setup name
pt_PT: Nome da configuração

en: Setup name can not be left blank.
pt_PT: O nome da configuração não pode ser deixado em branco.

en: Setup(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As configurações foram excluídas com sucesso.

en: Seychelles
pt_PT: Seicheles

en: Short Code
pt_PT: Código curto

en: Shortcode
pt_PT: Código curto

en: shortcode in a message.
pt_PT: código de acesso em uma mensagem.

en: shortcode in message.
pt_PT: código de acesso na mensagem.

en: Shortcode of Change Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Código curto do formulário de alteração de senha não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode of Edit Profile Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Shortcode do formulário de edição de perfil não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode of Forgot Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Shortcode do formulário Esqueci a senha não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode of Login Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Shortcode do formulário de login não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode of Member Directory not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Shortcode do diretório de membros não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Shortcode do Formulário de Inscrição não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
pt_PT: O shortcode será exibido aqui assim que você salvar a configuração atual.

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show / Hide columns
pt_PT: Mostrar/ocultar colunas

en: Show content only for
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Show Time
pt_PT: Altura de começar

en: Showing
pt_PT: Mostrando

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing 0 to 0 of 0 members
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 membros

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 assinaturas

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: signup
pt_PT: inscrever-se

en: Singapore
pt_PT: Cingapura

en: Skip
pt_PT: Pular

en: Skip The Wizard and Setup Manually
pt_PT: Ignore o assistente e configure manualmente

en: Slide Effect
pt_PT: Efeito de slide

en: Slider
pt_PT: Controle deslizante

en: Slovak
pt_PT: Eslovaca

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Slovenia
pt_PT: Eslovênia

en: Slovenian
pt_PT: esloveno

en: SMTP Server
pt_PT: Servidor SMTP

en: SMTP Test E-Mail
pt_PT: E-mail de teste SMTP

en: Social Connect
pt_PT: Conexão social

en: Social Feature
pt_PT: Recurso Social

en: Social Fields
pt_PT: Campos Sociais

en: Social Profile Fields
pt_PT: Campos de perfil social

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
pt_PT: As configurações sociais foram salvas com sucesso.

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
pt_PT: Alguns usuários têm privilégios de administrador. Para isso não pode ser bloqueado.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt_PT: Alguém solicitou que a senha fosse redefinida para a seguinte conta:

en: Something went wrong
pt_PT: Algo deu errado

en: Something went wrong please try again
pt_PT: Alguma coisa deu errado. Por favor tente outra vez

en: Something went wrong! please try again later
pt_PT: Algo deu errado! por favor, tente novamente mais tarde

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar seu pagamento.

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
pt_PT: Desculpe! O botão Enviar está desativado para evitar problemas porque você está logado como administrador.

en: Sorry, something went wrong while updating prest fields.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao atualizar os campos perst.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Entre em contato com o administrador do site.

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Entre em contato com o administrador do site.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt_PT: Desculpe, este tipo de arquivo não é permitido por motivos de segurança.

en: Sorry, You can not add this field twice in form
pt_PT: Desculpe, você não pode adicionar este campo duas vezes no formulário

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
pt_PT: Desculpe, você não tem permissão para realizar esta ação

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
pt_PT: Desculpe, você não tem permissão para realizar esta ação.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
pt_PT: Desculpe, você não tem acesso ao feed

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
pt_PT: Desculpe, sua solicitação não pode ser processada porque o nonce não foi encontrado.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
pt_PT: Desculpe, sua solicitação não pode ser processada por motivos de segurança.

en: Sort By
pt_PT: Ordenar por

en: Sort Field Order
pt_PT: Classificar ordem dos campos

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: South Korea
pt_PT: Coréia do Sul

en: Space not allowed in password field
pt_PT: Espaço não permitido no campo de senha

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Spam detected
pt_PT: Spam detectado

en: Spam detected.
pt_PT: Spam detectado.

en: Spanish
pt_PT: Espanhola

en: Spanish/Spain
pt_PT: Espanhol/Espanha

en: special
pt_PT: especial

en: Specific Page
pt_PT: Página específica

en: Specific URL
pt_PT: URL específico

en: Sri Lanka
pt_PT: Espanha

en: Standard Email Responses
pt_PT: Respostas de e-mail padrão

en: Standard Style
pt_PT: Estilo padrão

en: Start Date
pt_PT: Data de início

en: Start date can not be earlier than current date.
pt_PT: A data de início não pode ser anterior à data atual.

en: Starts On
pt_PT: Começa em

en: Strength: Good
pt_PT: Força: Bom

en: Strength: Strong
pt_PT: Força: Forte

en: Strength: Very Weak
pt_PT: Força: Muito Fraco

en: Strength: Weak
pt_PT: Força: Fraca

en: Strong Password?
pt_PT: Senha forte?

en: Strong Text
pt_PT: Texto forte

en: Style Settings
pt_PT: Configurações de estilo

en: Styling & Formatting
pt_PT: Estilo e formatação

en: Sub Title
pt_PT: Legenda

en: Sub Title Color
pt_PT: Cor do subtítulo

en: Sub Title Font
pt_PT: Fonte do subtítulo

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Submit Action
pt_PT: Enviar ação

en: Submit Button
pt_PT: Botão de envio

en: Submit Button Label
pt_PT: Etiqueta do botão Enviar

en: Submit Button Options
pt_PT: Opções do botão Enviar

en: Submitting form
pt_PT: Enviando formulário

en: Subscription
pt_PT: Inscrição

en: Subscription / Recurring Payment
pt_PT: Assinatura / Pagamento Recorrente

en: Subscription Cancelled Message
pt_PT: Mensagem de cancelamento de assinatura

en: Subscription ID
pt_PT: ID de Inscrição

en: Subscription plan has been canceled successfully
pt_PT: O plano de assinatura foi cancelado com sucesso

en: Subscription Start Date
pt_PT: Data de início da assinatura

en: Subscriptions
pt_PT: Assinaturas

en: subscriptions
pt_PT: assinaturas

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: success
pt_PT: sucesso

en: Suffix
pt_PT: Sufixo

en: Summary Text
pt_PT: Texto de resumo

en: Suspended
pt_PT: Suspenso

en: Swaziland
pt_PT: Suazilândia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Swedish
pt_PT: Sueca

en: Swedish/Sweden
pt_PT: Sueco/Suécia

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Symbol will be display as
pt_PT: O símbolo será exibido como

en: Syria
pt_PT: Síria

en: System Detected Spam Robots
pt_PT: Robôs de spam detectados pelo sistema

en: Tab Color
pt_PT: Cor da guia

en: Tablet View
pt_PT: Visualização do tablet

en: Tajikistan
pt_PT: Tadjiquistão

en: Tamil
pt_PT: tâmil

en: Tanzania
pt_PT: Tanzânia

en: Target Users
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Taxonomy is protected
pt_PT: Taxonomia é protegida

en: Template 1
pt_PT: Modelo 1

en: Template 2
pt_PT: Modelo 2

en: Template 3
pt_PT: Modelo 3

en: Template 4
pt_PT: Modelo 4

en: Template 5
pt_PT: Modelo 5

en: Template found.
pt_PT: Modelo encontrado.

en: Template has been added successfully.
pt_PT: O modelo foi adicionado com sucesso.

en: Template has been deleted successfully.
pt_PT: O modelo foi excluído com sucesso.

en: Template Name
pt_PT: Nome do modelo

en: Template not found.
pt_PT: Modelo não encontrado.

en: Template Options
pt_PT:  Opções de modelo

en: Template options has been saved successfully.
pt_PT: As opções do modelo foram salvas com sucesso.

en: Template Saved Successfully
pt_PT: Modelo salvo com sucesso

en: Template Tags
pt_PT: Tags de modelo

en: Template Updated Successfully
pt_PT: Modelo atualizado com sucesso

en: Terminate
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: Terminate Members
pt_PT: Rescindir membros

en: Terminated
pt_PT: Terminado

en: Test
pt_PT: Teste

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
pt_PT: O e-mail de teste funciona somente após definir as configurações do servidor SMTP

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Direction
pt_PT: Direção do texto

en: Text field can not be left blank.
pt_PT: O campo de texto não pode ficar em branco.

en: Textarea
pt_PT: Área de texto

en: Textbox
pt_PT: Caixa de texto

en: Textbox.
pt_PT: Caixa de texto.

en: Thai
pt_PT: Tailandesa

en: Thailand
pt_PT: Tailândia

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
pt_PT: Obrigado pelo pagamento conosco, entraremos em contato com você em breve.

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
pt_PT: O URL de validação da conta que o usuário recebe após a inscrição (se você ativar o recurso de validação de e-mail)

en: The e-mail could not be sent.
pt_PT: O e-mail não pôde ser enviado.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
pt_PT: O arquivo não pôde ser carregado por motivos de segurança, pois contém código malicioso

note: translators: plugin header field 'Description'
en: The most powerful membership plugin to handle any complex membership WordPress sites with super ease.
pt_PT: O plugin de associação mais poderoso para lidar com qualquer site WordPress de associação complexo com muita facilidade.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
pt_PT: O único objetivo deste formulário é adicionar registros de pagamentos perdidos de usuários para acompanhar todos os seus pagamentos. Então, isso não significa que, ao adicionar paymnet daqui para qualquer plano, ele renovará o próximo ciclo de pagamento ou qualquer plano será atribuído ao usuário.

en: The password field is empty.
pt_PT: O campo de senha está vazio.

en: The password you entered is invalid.
pt_PT: A senha que você digitou é inválida.

en: The passwords do not match.
pt_PT: As senhas não combinam.

en: The selected page is restricted item from access rule. Please select another page.
pt_PT: A página selecionada é um item restrito da regra de acesso. Selecione outra página.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt_PT: O arquivo carregado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE especificada no formulário HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt_PT: O arquivo enviado excede a diretiva upload_max_filesize no php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt_PT: O arquivo enviado foi carregado apenas parcialmente.

en: The user chose not to grant permissions or closed the pop-up
pt_PT: O usuário optou por não conceder permissões ou fechou o pop-up

en: The username field is empty.
pt_PT: O campo de nome de usuário está vazio.

en: Then
pt_PT: Então

en: Then Redirect To
pt_PT: Em seguida, redirecione para

en: There is a error while adding form, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao adicionar o formulário. Tente novamente.

en: There is a error while adding template, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao adicionar o modelo. Tente novamente.

en: There is a error while closing account, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao encerrar a conta. Tente novamente.

en: There is a error while copying, please try again
pt_PT: Ocorreu um erro ao copiar, tente novamente

en: There is a error while deleting form set, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o conjunto de formulários. Tente novamente.

en: There is a error while deleting form, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o formulário. Tente novamente.

en: There is a error while deleting member activities, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir as atividades dos membros. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Message(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir mensagens. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Message, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a mensagem. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Plan(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o(s) Plano(s). Tente novamente.

en: There is a error while deleting Plan, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o Plano. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Rule(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir regras. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Rule, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a regra. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Setup(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir as configurações. Tente novamente.

en: There is a error while deleting Setup, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a configuração. Tente novamente.

en: There is a error while deleting template, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o modelo. Tente novamente.

en: There is a error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao exibir as informações da classe CSS ARMember. Tente novamente.

en: There is a error while displaying members activities detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao exibir os detalhes das atividades dos membros. Tente novamente.

en: There is a error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a fatura dos detalhes da transação. Tente novamente.

en: There is a error while generating preview of members detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a visualização dos detalhes dos membros. Tente novamente.

en: There is a error while generating preview of template, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a visualização do modelo. Tente novamente.

en: There is a error while generating preview of transaction detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a visualização dos detalhes da transação. Tente novamente.

en: There is a error while updating access rules, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as regras de acesso. Tente novamente.

en: There is a error while updating opt-ins settings, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as configurações de ativação. Tente novamente.

en: There is a error while updating rules, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as regras. Tente novamente.

en: There is a error while updating settings, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as configurações. Tente novamente.

en: There is a error while updating template options, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as opções do modelo. Tente novamente.

en: There is a error while updating template, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar o modelo. Tente novamente.

en: There is an error in uploading file, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo. Tente novamente.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
pt_PT: Ocorreu um erro ao ativar o complemento. Tente novamente.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao instalar o complemento. Tente novamente.

en: There is an error while loading activities, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao carregar as atividades. Tente novamente.

en: There is an error while performing this action, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao executar esta ação. Tente novamente.

en: There is an error while saving template, please try again
pt_PT: Ocorreu um erro ao salvar o modelo. Tente novamente

en: There is an error while updating template, please try again
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: There is no any form found.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum formulário.

en: There is no any Member(s) found
pt_PT: Não há nenhum(s) Membro(s) encontrado(s)

en: There is no any plan configured yet
pt_PT: Ainda não há nenhum plano configurado

en: There is no any recent members found.
pt_PT: Não foram encontrados membros recentes.

en: There is no any recent transactions found.
pt_PT: Não foram encontradas transações recentes.

en: There is no any Transactions found
pt_PT: Não há nenhuma transação encontrada

en: There is no error, the file uploaded with success.
pt_PT: Não há erro, o arquivo foi carregado com sucesso.

en: There is no membership found.
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma associação.

en: There is no user registered with that email address.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse endereço de e-mail.

en: There is no user registered with that email address/Username.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse endereço de e-mail/nome de usuário.

en: There is no user registered with that username.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse nome de usuário.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
pt_PT: Esta ação não pode ser revertida. Tem certeza de que deseja alterar o plano de associação do(s) membro(s) selecionado(s)?

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
pt_PT: Este complemento não é compatível com a versão atual do ARMember. Atualize o ARMember para a versão mais recente.

en: This currency is not supported by
pt_PT: Esta moeda não é suportada por

en: This email is already registered, please choose another one.
pt_PT: Este e-mail já está cadastrado, escolha outro.

en: This field can not be left blank
pt_PT: Este campo não pode ser deixado em branco

en: This Field can not be left blank.
pt_PT: Este campo não pode ser deixado em branco.

en: This field can not be left blank.
pt_PT: Este campo não pode ser deixado em branco.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
pt_PT: Este arquivo não pôde ser processado porque o limite de arquivos foi excedido.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
pt_PT: Este primeiro nome é inválido. Por favor, entre com um primeiro nome válido.

en: This Form Name is already exist.
pt_PT: Este nome de formulário já existe.

en: This is Free Membership Plan.
pt_PT: Este é o plano de associação gratuito.

en: This is not a valid import file data.
pt_PT: Este não é um dado de arquivo de importação válido.

en: This label will be displayed at fronted membership setup wizard page while payment.
pt_PT: Este rótulo será exibido na página inicial do assistente de configuração de associação durante o pagamento.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
pt_PT: Este sobrenome é inválido. Por favor, insira um sobrenome válido.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
pt_PT: Esta configuração de adesão não pode ser salva porque, em alguns casos, o gateway de pagamento não estará disponível. Portanto, a configuração não pode ser processada.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
pt_PT: Esta mensagem será exibida quando o membro tentar se registrar com um endereço de e-mail bloqueado.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
pt_PT: Esta mensagem será exibida quando o membro tentar se registrar com nome de usuário bloqueado.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
pt_PT: Este link do menu de navegação serve para definir o link de logout.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
pt_PT: Este plano possui um ou mais assinantes. Portanto, este plano não pode ser excluído.

en: This Set Name is already exist.
pt_PT: Este nome de conjunto já existe.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
pt_PT: Este set_id é o id do conjunto de formulários criado para os formulários Login, Esqueci a senha e Alterar senha. E de acordo com esse conjunto, o estilo do formulário Fechar conta será definido.

en: This social account already added.
pt_PT: Esta conta social já foi adicionada.

en: This user don't have any plans.
pt_PT: Este usuário não tem planos.

en: This username is already registered, please choose another one.
pt_PT: Este nome de usuário já está registrado, escolha outro.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt_PT: Este nome de usuário é inválido porque usa caracteres ilegais. Insira um nome de usuário válido.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
pt_PT: Este nome de usuário é inválido. Insira um nome de usuário válido.

en: This will be replaced with final payable amount.
pt_PT: Este será substituído pelo valor final a pagar.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
pt_PT: Este valor será substituído pelo valor do período de avaliação do plano.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
pt_PT: Este valor será substituído pelo valor do plano selecionado.

en: This will be replaced with selected plan's title.
pt_PT: Este será substituído pelo título do plano selecionado.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
pt_PT: Este assistente irá ajudá-lo a configurar a página de registro de membro. Ele irá gerar apenas um único código de acesso para processos como seleção de plano

en: Title
pt_PT: Título

en: Title Color
pt_PT: Cor do título

en: Title Font
pt_PT: Fonte do título

en: Title Position
pt_PT: Posição do título

en: To
pt_PT: Para

en: to
pt_PT: para

en: To can not be left blank.
pt_PT: Não pode ficar em branco.

en: To Display User's meta field value.
pt_PT: Para exibir o valor do metacampo do usuário.

en: To edit specific form preset fields, click on this button, popup opens, edit fields which you want to update and click on update button.
pt_PT: Para editar campos predefinidos de formulário específicos, clique neste botão, o pop-up será aberto, edite os campos que deseja atualizar e clique no botão atualizar.

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
pt_PT: Para tornar parte da frase clicável, use este padrão

en: To remove specific form fields with its value, click on this button, popup opens, select fields which you want to remove from everywhere.
pt_PT: Para remover campos específicos do formulário com seu valor, clique neste botão, o pop-up é aberto, selecione os campos que deseja remover de todos os lugares.

en: To reset your password, visit the following address:
pt_PT: Para redefinir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Togo
pt_PT: Ir

en: Token
pt_PT: Símbolo

en: Top
pt_PT: Principal

en: Top Belt
pt_PT: Cinto Superior

en: total activities
pt_PT: atividades totais

en: Total Members
pt_PT: Total de membros

en: total records
pt_PT: registros totais

en: Total Records To Display
pt_PT: Total de registros a serem exibidos

en: Total Skipped Cycles Of
pt_PT: Total de ciclos ignorados de

en: Transaction
pt_PT: Transação

en: Transaction Date
pt_PT: Data da transação

en: Transaction Details
pt_PT: Detalhes da transação

en: Transaction has been deleted successfully.
pt_PT: A transação foi excluída com sucesso.

en: Transaction History
pt_PT: Histórico de transações

en: Transaction ID
pt_PT: ID da transação

en: Transaction Id
pt_PT: ID da transação

en: Transaction ID Label
pt_PT: Rótulo de ID da transação

en: Transaction ID Label can not be left blank.
pt_PT: O rótulo de ID da transação não pode ser deixado em branco.

en: Transaction Status
pt_PT: Status da transação

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As transações foram excluídas com sucesso.

en: Transactions
pt_PT: Transações

en: transactions
pt_PT: transações

en: trial active
pt_PT: teste ativo

en: Trial Active Label
pt_PT: Etiqueta ativa de teste

en: Trial Amount
pt_PT: Valor do teste

en: Trial amount
pt_PT: Valor do teste

en: Trial End Date
pt_PT: Data de término do teste

en: Trial Period
pt_PT: Período de teste

en: Trial Period Duration
pt_PT: Duração do período de teste

en: Trial Start Date
pt_PT: Data de início do teste

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trinidad e Tobago

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
pt_PT: Este nome de usuário é inválido. Insira um nome de usuário válido.

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Turkey
pt_PT: Peru

en: Turkish
pt_PT: Turca

en: Turkmenistan
pt_PT: Turcomenistão

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type username to select user
pt_PT: Digite nome de usuário para selecionar o usuário

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniana

en: Uncover
pt_PT: Descobrir

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_PT: Reino Unido

en: United States
pt_PT: Uruguai

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unsuccessful / Cancel Url
pt_PT: Url sem sucesso/cancelar

en: Untitled Plan
pt_PT: Plano sem título

en: Untitled Setup
pt_PT: Configuração sem título

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Card
pt_PT: Cartão de atualização

en: Update Card Text
pt_PT: Atualizar texto do cartão

en: Update Member
pt_PT: Atualizar membro

en: Update Profile
pt_PT: Atualizar perfil

en: Update Rules
pt_PT: Atualizar regras

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
pt_PT: A ação de upgrade/downgrade será aplicada quando os usuários alterarem seu plano no frontend. Selecione o nível de plano apropriado que seja superior/inferior ao plano atual e as ações serão executadas de acordo.

en: Upgrade Plan
pt_PT: Plano de atualização

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
pt_PT: Atualize para outro plano após o vencimento do plano atual (após o término do prazo)

en: Upgrade to Premium
pt_PT: Atualizar para Premium

en: Upgrade To Pro
pt_PT: Atualizar para Pro

en: Upload Cover Photo
pt_PT: Carregar foto da capa

en: Upload File
pt_PT: Subir arquivo

en: Upload Profile Photo
pt_PT: Carregar foto do perfil

en: uppercase
pt_PT: maiúsculas

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
pt_PT: Use o Cropper para definir a imagem e %1$s use o scroller do mouse para ampliar a imagem.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
pt_PT: Use o Cropper para definir a imagem e use o scroller do mouse para ampliar a imagem

en: Useful Links
pt_PT: Links Úteis

en: User
pt_PT: Do utilizador

en: User Already LoggedIn Message
pt_PT: Mensagem de usuário já conectado

en: User already loggedIn message for modal forms ( Navigation Popup )
pt_PT: Mensagem do usuário já logado para formulários modais (Navegação Popup)

en: User Cancelled
pt_PT: Usuário cancelado

en: User cancelled login or did not fully authorize.
pt_PT: O usuário cancelou o login ou não autorizou totalmente.

en: User Closed Account
pt_PT: Conta encerrada pelo usuário

en: User does not exist.
pt_PT: Usuário não existe.

en: User does not exists.
pt_PT: O usuário não existe.

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: User doesn't exist.
pt_PT: O usuário não existe.

en: User Export
pt_PT: Exportação de usuário

en: User having role 'administrator' will not be exported.
pt_PT: O usuário com função 'administrador' não será exportado.

en: User ID
pt_PT: ID do usuário

en: User Id
pt_PT: ID do usuário

en: User Import
pt_PT: Importação de usuário

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
pt_PT: O usuário foi excluído do site atual. Entre em contato com o administrador.

en: User is removed from current blog
pt_PT: O usuário foi removido do blog atual

en: User Meta 1
pt_PT: Usuário Meta 1

en: User Meta 2
pt_PT: Usuário Meta 2

en: User Meta 3
pt_PT: Usuário Meta 3

en: User Meta Key
pt_PT: Metachave do usuário

en: User Name
pt_PT: Nome de usuário

en: User Not Created
pt_PT: Usuário não criado

en: User Plan
pt_PT: Primeiro nome, último nome

en: User Plan Information
pt_PT: Informações do plano do usuário

en: User Private Content
pt_PT: Conteúdo privado do usuário

en: User Profile Link
pt_PT: Link do perfil do usuário

en: User Role
pt_PT: Papel do usuário

en: User status has been changed successfully.
pt_PT: O status do usuário foi alterado com sucesso.

en: User verification email has been sent successfully.
pt_PT: O e-mail de verificação do usuário foi enviado com sucesso.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
pt_PT: O usuário expirará após um determinado período de tempo com base na data atribuída ao plano. Por exemplo, após um ano de adesão, após 5 meses de adesão e assim por diante.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
pt_PT: O usuário expirará após a data selecionada aqui. Não importa quando ele entrou. Por exemplo, se a data for definida como 31 de dezembro de 2017, todos os usuários com este plano expirarão nessa data, independentemente de quando se registraram.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
pt_PT: Detalhes básicos do usuário Envio para opt-ins como (e-mail, nome, sobrenome)

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
pt_PT: Detalhes básicos da transação de pagamento do usuário (não armazena dados confidenciais de pagamento, como detalhes de cartão de crédito/débito).

en: User's IP Address Information
pt_PT: Informações do endereço IP do usuário

en: User's Logged in / Logout details
pt_PT: Detalhes de login/logout do usuário

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
pt_PT: Detalhes de inscrição do usuário, como nome de usuário, senha, nome, sobrenome e valor dos campos personalizados (endereço, sexo, etc.)

en: User's subscription has been canceled
pt_PT: Ocorreu um erro ao executar esta ação. Tente novamente.

en: User(s) has been imported successfully
pt_PT: Os usuários foram importados com sucesso

en: Username
pt_PT: Nome de usuário

en: Username Already Exist
pt_PT: Nome de usuário existente

en: Username can not be left blank
pt_PT: O nome de usuário não pode ficar em branco

en: Username can not be left blank.
pt_PT: O nome de usuário não pode ser deixado em branco.

en: Username OR Email Address
pt_PT: Nome de Usuário ou Endereço de Email

en: Username should not contain bad words.
pt_PT: O nome de usuário não deve conter palavrões.

en: Users Having No Plan
pt_PT: Usuários sem plano

en: Uzbekistan
pt_PT: Uzbequistão

en: Validation
pt_PT: Validação

en: Validation Color
pt_PT: Cor de validação

en: Validation message
pt_PT: Mensagem de validação

en: Validation Message Background
pt_PT: Plano de fundo da mensagem de validação

en: Validation Message Font
pt_PT: Fonte da mensagem de validação

en: Validation Message Position
pt_PT: Posição da mensagem de validação

en: Validation URL
pt_PT: URL de validação

en: Value
pt_PT: Valor

en: Vatican City
pt_PT: Cidade do Vaticano

en: Very Weak Text
pt_PT: Texto muito fraco

en: Video Tutorials
pt_PT: Tutoriais em vídeo

en: Vietnam
pt_PT: Vietnã

en: Vietnamese
pt_PT: vietnamita

en: View All Members
pt_PT: Ver todos os membros

en: View All Transactions
pt_PT: Ver todas as transações

en: View Detail
pt_PT: Ver detalhes

en: View Failed Login Attempts History
pt_PT: Ver histórico de tentativas de login com falha

en: View File
pt_PT: Visualizar arquivo

en: View Profile
pt_PT: Ver perfil

en: View profile
pt_PT: Ver perfil

en: View Profile Link Label
pt_PT: Ver etiqueta do link do perfil

en: Vine
pt_PT: Videira

en: Virgin Islands, British
pt_PT: Ilhas Virgens, Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_PT: Ilhas Virgens, EUA

en: Watch Tutorial
pt_PT: Veja o tutorial

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
pt_PT: Enviamos a você um link de redefinição de senha. Verifique seu e-mail.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
pt_PT: Enviamos um link de redefinição de senha. Verifique seu e-mail.

en: Weak Text
pt_PT: Texto Fraco

en: Website
pt_PT: Local na rede Internet

en: Website (URL)
pt_PT: Site (URL)

en: Week
pt_PT: Semana

en: week
pt_PT: semana

en: Week(s)
pt_PT: Semana(s)

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Weeks
pt_PT: Semanas

en: weeks
pt_PT: semanas

en: Welcome Guest
pt_PT: Bem vindo convidado

en: What action should be performed while downgrading to other plan
pt_PT: Que ação deve ser executada durante o downgrade para outro plano

en: What action should be performed while upgrading to other plan
pt_PT: Que ação deve ser executada durante a atualização para outro plano

en: What can we describe more?
pt_PT: O que podemos descrever mais?

en: What personal data collected in ARMember
pt_PT: Quais dados pessoais coletados no ARMember

en: What to display when content is restricted
pt_PT: O que exibir quando o conteúdo é restrito

en: What was the dificult part?
pt_PT: Qual foi a parte difícil?

en: When user's subscription plan should be cancelled
pt_PT: Quando o plano de assinatura do usuário deve ser cancelado

en: when you change value from below dropdown and save it then it will set new schedular and remove previous one.
pt_PT: quando você altera o valor no menu suspenso abaixo e o salva, ele definirá um novo agendamento e removerá o anterior.

en: Where
pt_PT: Onde

en: Width
pt_PT: Largura

en: will be effective from
pt_PT: será eficaz a partir de

en: With Respect to its container
pt_PT: Com relação ao seu contêiner

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Social Profile Fields etc.
pt_PT: Com este recurso, habilite atividades sociais como diretório de membros/perfil público, campos de perfil social, etc.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
pt_PT: Com esse recurso, você pode vender postagens separadamente sem criar plano(s).

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
pt_PT: Com esse recurso, você poderá usar os serviços de API de associação para seu aplicativo.

en: With what plugin or theme is incompatible?
pt_PT: Com qual plugin ou tema é incompatível?

en: Woocommerce Integration
pt_PT: Integração Woocommerce

en: WordPress default
pt_PT: Padrão do WordPress

en: WordPress Page/Post is restricted by admin
pt_PT: A página/postagem do WordPress é restrita pelo administrador

en: WordPress Server
pt_PT: Servidor WordPress

en: Wp Role
pt_PT: Papel do WP

en: WPBakery Page Builder Restriction
pt_PT: Restrição do construtor de páginas WPBakery

en: Year
pt_PT: Ano

en: year
pt_PT: ano

en: Year(s)
pt_PT: Anos)

en: Yearly
pt_PT: Anual

en: Years
pt_PT: Anos

en: years
pt_PT: anos

en: Yemen
pt_PT: Iémen

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You are already logged in
pt_PT: Você já está logado

en: You are already logged in.
pt_PT: Você já está logado.

en: You are not authorized to login.
pt_PT: Você não está autorizado a fazer login.

en: You can add multiple Admin email address separated by comma in case of you want to send email to more than one email address.
pt_PT: Você pode adicionar vários endereços de e-mail de administrador separados por vírgula caso queira enviar e-mail para mais de um endereço de e-mail.

en: You can not remove all Conditions
pt_PT: Você não pode remover todas as condições

en: You cannot remove all plans.
pt_PT: Você não pode remover todos os planos.

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
pt_PT: Você precisa ter o ARMember versão 1.6 OU superior para instalar este complemento.

en: You need to set
pt_PT: Você precisa definir

en: You should place comma separated list of file extensions.
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: You should place each keyword on a new line.
pt_PT: Você deve colocar cada palavra-chave em uma nova linha.

en: You should place each option on a new line.
pt_PT: Você deve colocar cada opção em uma nova linha.

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
pt_PT: Sua conta foi ativada, faça login para visualizar seu perfil.

en: Your account has been activated.
pt_PT: Sua conta foi ativada.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
pt_PT: Sua conta expirou. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Your account is closed successfully.
pt_PT: Sua conta foi encerrada com sucesso.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
pt_PT: Sua conta não está ativa no momento. Um administrador precisa ativar sua conta antes que você possa fazer login.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
pt_PT: conta inativa

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
pt_PT: Sua conta está desativada. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
pt_PT: Sua conta está inativa, você não está autorizado a fazer login.

en: Your Account is locked for
pt_PT: Sua conta está bloqueada por

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
pt_PT: Sua conta Ainda não esta ativada. Entre em contato com o administrador do site.

en: Your Card is declined.
pt_PT: Seu cartão foi recusado.

en: Your Current Membership
pt_PT: Sua assinatura atual

en: Your current password is invalid.
pt_PT: Sua senha atual é inválida.

en: Your Password
pt_PT: Sua senha

en: Your password changed successfully.
pt_PT: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Your password has been changed successfully.
pt_PT: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Your password has been changed.
pt_PT: Sua senha foi mudada.

en: Your password has been reset
pt_PT: Sua senha foi alterada

en: Your password has been reset.
pt_PT: Sua senha foi alterada.

en: Your password is hashed.
pt_PT: Sua senha está com hash.

en: Your password is plain text.
pt_PT: Sua senha é um texto simples.

en: Your profile has been updated successfully.
pt_PT: Seu perfil foi atualizado com sucesso.

en: Your profile updated successfully
pt_PT: Seu perfil foi atualizado com sucesso

en: Your purchase has not been completed.
pt_PT: Sua compra não foi concluída.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
pt_PT: O plano selecionado é pago. Selecione uma forma de pagamento.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
pt_PT: O plano selecionado é pago. Selecione a forma de pagamento.

en: Your site is ready & below are the details
pt_PT: Seu site está pronto e abaixo estão os detalhes

en: Your Subscription has been cancelled.
pt_PT: Sua assinatura foi cancelada.

en: Your subscription has been cancelled.
pt_PT: Sua assinatura foi cancelada.

en: Your Subscription will be canceled on
pt_PT: Sua assinatura será cancelada em

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting.
pt_PT: Seu e-mail de teste não foi enviado por algum motivo. Verifique sua configuração de SMTP.

en: Your test mail is successfully sent.
pt_PT: Seu e-mail de teste foi enviado com sucesso.

en: Zambia
pt_PT: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbábue

en: Zoom In
pt_PT: Mais Zoom

en: Zoom Out
pt_PT: Reduzir o zoom

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
pt_PT: (Use o Cropper para definir a imagem e %suse o controle deslizante do mouse para ampliar a imagem.)

en: PHP Maximum Upload Size: MB
pt_PT: Tamanho máximo de upload do PHP: MB

en: Please enter your email address or username below
pt_PT: Por favor insira seu endereço de e-mail ou nome de usuário abaixo

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
pt_PT: Os nomes de usuário(s) que forem inseridos aqui serão bloqueados no registro de novos usuários, o que significa que essas palavras-chave não poderão ser usadas como nomes de usuário na inscrição. Por exemplo, se você inserir 'teste' aqui, todos os nomes de usuário que contenham 'teste' serão banidos, como %s

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
pt_PT: Esses endereços de e-mail que forem inseridos aqui serão bloqueados no registro de novos usuários, o que significa que essas palavras-chave não poderão ser usadas como endereços de e-mail na inscrição. Por exemplo, se você inserir 'abc@def.ghi' aqui, esse endereço de e-mail exato será banido, mas se você inserir apenas 'teste', todos os endereços de e-mail que contenham 'teste' serão banidos, como %s.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
pt_PT: Use %s para adicionar o nome de usuário do usuário atual na URL.

en: Use %s to add current user's id in url.
pt_PT: Use %s para adicionar o ID do usuário atual na URL.

en: If User %sIn%s Trial Period
pt_PT: Se o período de teste do usuário %sIn%s

en: If User %sNot In%s Trial Period
pt_PT: Se o período de teste do usuário %sNot In%s

en: No email template found.
pt_PT: Nenhum modelo de e-mail encontrado.

en: Upgrade to ARMember Pro
pt_PT: Atualize para ARMember Pro

en: You are not allowed to access the content.
pt_PT: Você não tem permissão para acessar o conteúdo.

en: Please enter valid current password.
pt_PT: Por favor insira uma senha atual válida.

en: Current Password
pt_PT: Senha atual

en: Current password can not be left blank.
pt_PT: A senha atual não pode ser deixada em branco.

en: Restrict Content Shortcode
pt_PT: Restringir código curto de conteúdo

en: Restriction
pt_PT: Restrição

en: ARMember Block Restriction
pt_PT: Restrição de bloco ARMember

en: Block
pt_PT: Bloquear

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
pt_PT: Aninhe blocos neste wrapper para controlar a visibilidade do bloco interno por planos de associação ou apenas para associação gratuita.

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
pt_PT: Se alguma das condições a seguir for verdadeira, serão aplicadas restrições ao conteúdo

en: Fusion Builder Integration
pt_PT: Integração do Fusion Builder

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito em contêineres e colunas do Fusion Builder por plano de associação.

en: Oxygen Builder Integration
pt_PT: Integração do Construtor de Oxigênio

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito no contêiner, seção, coluna e componentes do Oxygen Builder por plano de associação.

en: SiteOrigin Builder Integration
pt_PT: Integração do Construtor SiteOrigin

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito na linha e coluna do SiteOrigin Builder por plano de associação.

en: Bricks Builder Integration
pt_PT: Integração do Bricks Builder

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito em Bricks Builder Elements por plano de associação.

en: ARMember Recent Members
pt_PT: ARMember Membros recentes

en: ARMember Recent Payments
pt_PT: ARMember Pagamentos recentes

en: Debug Settings Saved Successfully
pt_PT: Configurações de depuração salvas com sucesso

en: Debug Logs cleared successfully
pt_PT: Logs de depuração limpos com sucesso

en: Log ID
pt_PT: ID de registro

en: Log Name
pt_PT: Nome do registro

en: Log Data
pt_PT: Dados de registro

en: Log Added Date
pt_PT: Data de adição do registro

en: No debug logs found.
pt_PT: Nenhum log de depuração encontrado.

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
pt_PT: Tipo de postagem personalizada, taxonomia, tag

en: Payment Gateway Debug Log Settings
pt_PT: Configurações do log de depuração do gateway de pagamento

en: View Log
pt_PT: Ver registro

en: Download Log
pt_PT: Baixar registro

en: Select log duration to download
pt_PT: Selecione a duração do registro para download

en: Last 1 Week
pt_PT: Última 1 semana

en: Last 1 Day
pt_PT: Último 1 dia

en: Last 3 Days
pt_PT: Últimos 3 dias

en: Last 2 Weeks
pt_PT: Últimas 2 semanas

en: Last Month
pt_PT: Mês passado

en: All
pt_PT: Todos

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Clear Log
pt_PT: Log clara

en: Are you sure you want to clear debug logs?
pt_PT: Tem certeza de que deseja limpar os logs de depuração?

en: Cron Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registro de depuração do Cron

en: Enable Cron Debug Logs
pt_PT: Habilitar registros de depuração do Cron

en: Email Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registro de depuração de e-mail

en: Enable Email Debug Logs
pt_PT: Habilitar registros de depuração de e-mail

en: Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registro de depuração

en: Add New Condition
pt_PT: Adicionar nova condição

en: Conditional Redirect
pt_PT: Redirecionamento Condicional

en: Too Many Failed Login Attempts(Temporary)
pt_PT: Muitas tentativas de login malsucedidas (temporário)

en: Too Many Failed Login Attempts(Permanent)
pt_PT: Muitas tentativas de login malsucedidas (permanente)

en: Reset Password Link is invalid
pt_PT: O link de redefinição de senha é inválido

en: Login Failed Message for Social Connect
pt_PT: Mensagem de falha de login para conexão social

en: (This message will be used only when password is changed from password reset link sent in mail)
pt_PT: (Esta mensagem será usada somente quando a senha for alterada no link de redefinição de senha enviado por e-mail)

en: (This message will be displayed in reset password form where user comes by clicking on reset password link)
pt_PT: (Esta mensagem será exibida no formulário de redefinição de senha onde o usuário acessa clicando no link de redefinição de senha)

en: (This message will be displayed on page where user comes by clicking expired reset password link)
pt_PT: (Esta mensagem será exibida na página onde o usuário acessa clicando no link de redefinição de senha expirada)

en: Are you sure you want to cancel this subscription?
pt_PT: Tem certeza de que deseja cancelar esta assinatura?

en: ARMember Database Update Required
pt_PT: ARMember Atualização do banco de dados necessária

en: Update ARMember Database
pt_PT: Atualizar ARMember Base de dados

en: ARMember database Updation in Progress
pt_PT: ARMember Atualização do banco de dados em andamento

en: ARMember database updation process done
pt_PT: ARMember processo de atualização do banco de dados concluído

en: Thanks!
pt_PT: Obrigado!

en: One Minute
pt_PT: Um minuto

en: New Navigation Menus
pt_PT: Novos menus de navegação

en: If BuddyPress plugin is active then use BuddyPress avatar
pt_PT: Se o plugin BuddyPress estiver ativo, use o avatar BuddyPress

en: Upcoming Subscriptions
pt_PT: Próximas assinaturas

en: Invoice ID
pt_PT: ID da fatura

en: Please select Edit Profile form.
pt_PT: Selecione o formulário Editar perfil.

en: ARMember Action Button
pt_PT: ARMember Botão de ação

en: Link type
pt_PT: Tipo de link

en: Display User Info
pt_PT: Exibir informações do usuário

en: ID:
pt_PT: EU IA:

en: Select Forms
pt_PT: Selecione Formulários

en: ARMember Is User In Trial Period
pt_PT: ARMember O usuário está em período de teste

en: If User In Trial Period
pt_PT: Se o usuário estiver em período de teste

en: Content to display
pt_PT: Conteúdo a ser exibido

en: ARMember Membership Setup
pt_PT: ARMember Configuração de associação

en: Hide Setup Title
pt_PT: Ocultar título de configuração

en: Start On
pt_PT: Começar

en: Current Membership Buttons options
pt_PT: Opções atuais de botões de associação

en: Display Cancel Subscription Button
pt_PT: Exibir botão de cancelamento de assinatura

en: Current Membership Other options
pt_PT: Associação Atual Outras opções

en: Show content to
pt_PT: Mostrar conteúdo para

en: Require membership Plan to access this content.
pt_PT: Exigir plano de adesão para acessar este conteúdo.

en: ARMember Settings
pt_PT: ARMember Configurações

en: ARMember Latest Users
pt_PT: ARMember Últimos usuários

en: Cross Fade
pt_PT: Desvanecimento cruzado

en: ARMember Change Password
pt_PT: ARMember Alterar a senha

en: Form Type
pt_PT: Tipo de formulário

en: Modal Trigger Type
pt_PT: Tipo de gatilho modal

en: ARMember Edit Member
pt_PT: ARMember Editar membro

en: ARMember Forgot password
pt_PT: ARMember Esqueceu sua senha

en: ARMember Register Form
pt_PT: ARMember Formulário de registro

en: ARMember Login
pt_PT: ARMember Conecte-se

en: ARMember Profile
pt_PT: ARMember Perfil

en: ARMember Social Profile
pt_PT: ARMember Perfil social

en: ARMember Partial Content Restriction
pt_PT: ARMember Restrição parcial de conteúdo

en: LoggedIn Users
pt_PT: Usuários logados

en: Non LoggedIn Users
pt_PT: Usuários não logados

en: Select User Roles
pt_PT: Selecione funções de usuário

en: Content to display on true condition
pt_PT: Conteúdo a ser exibido em condições reais

en: Content to display on false condition
pt_PT: Conteúdo a ser exibido em condições falsas

en: Payment Transactions List
pt_PT: Lista de transações de pagamento

en: Used coupon Code
pt_PT: Código de cupom usado

en: Used coupon Discount
pt_PT: Cupom de desconto usado

en: TAX Percentage
pt_PT: Porcentagem de imposto

en: TAX Amount
pt_PT: Valor do imposto

en: Display View Invoice Button
pt_PT: Exibir botão Visualizar fatura

en: View Invoice
pt_PT: Ver fatura

en: ARMember Membership Setup Form
pt_PT: ARMember Membership Formulário de configuração

en: Link or Button Text
pt_PT: Texto do link ou botão

en: ARMember Membership Shortcode
pt_PT: ARMember Membership Código curto

en: Enter User Meta Name
pt_PT: Insira o metanome do usuário

en: Select User Plans
pt_PT: Selecione planos de usuário

en: To display the duration of locked account, use
pt_PT: Para visualizar a duração da conta bloqueada, utilize

en: To display the number of remaining attempts use
pt_PT: Para visualizar o número de tentativas restantes, utilize

en: To display allowed minimum characters use
pt_PT: Para visualizar o mínimo permitido de caracteres, utilize

en: To display allowed maximum characters
pt_PT: Para visualizar o máximo de caracteres permitidos

en: Login Related Messages
pt_PT: Mensagens relacionadas com o login

en: Close Account Messages
pt_PT: Fechar mensagens da conta

en: Registration / Edit Profile Labels
pt_PT: Registar / Editar rótulos de perfil

en: Account Related Messages
pt_PT: Mensagens relacionadas com a conta

en: Payment Related Messages
pt_PT: Mensagens relacionadas com pagamentos

en: Profile/Directory Related Messages
pt_PT: Mensagens relacionadas com o perfil/diretório

en: Miscellaneous Messages
pt_PT: Mensagens diversas

en: Allows member to purchase membership plan through Pro-Rata..
pt_PT: Permite ao membro adquirir o plano de adesão através do Pro-Rata.

en: Enable Content Restriction
pt_PT: Ativar restrição de conteúdo

en: Enable this option to apply access or restriction..
pt_PT: Active esta opção para aplicar o acesso ou a restrição.

en: Content Restriction Type
pt_PT: Tipo de restrição de conteúdo

en: Select Content Restriction Type.
pt_PT: Selecione o tipo de restrição de conteúdo.

en: Select Membership Plan(s).
pt_PT: Selecione Plano(s) de Associação.

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o WPBakery Page Builder e tente ativar este add-on.

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o WPBakery Page Builder e tente ativar este add-on.

en: External popup window
pt_PT: Janela pop-up exterior

en: On Load
pt_PT: Carregando

en: armember-membership
pt_PT: membro do exército

en: ARMember From
pt_PT: Formulário ARMemebr

en: You are already loggedin!
pt_PT: Já está logado!

en: ARMember Edit profile
pt_PT: ARMember Editar perfil

en: link
pt_PT: ligação

en: View Invoice Text
pt_PT: Ver texto da fatura

en: Used Coupon Code
pt_PT: Código cupão usado

en: Used Coupon Discount
pt_PT: Desconto cupão usado

en: Password Reset Successfully!
pt_PT: Redefinição de palavra-passe com sucesso!

en: Your Password has been reset, Login now and get started
pt_PT: A sua palavra-passe foi redefinida, faça login agora e comece

en: Login Now
pt_PT: Ligue-se agora

en: To display password reset message use
pt_PT: Para visualizar a mensagem de redefinição de palavra-passe, utilize

en: Success message description
pt_PT: Descrição da mensagem de sucesso

en: (This text will be displayed in reset password success message link after password reset successfully)
pt_PT: (Este texto será apresentado no link da mensagem de sucesso de redefinição de palavra-passe após a redefinição de palavra-passe com sucesso)

en: Reset Password
pt_PT: Redefinir palavra-passe

en: Your Password has been reset, Login now and get started.
pt_PT: A sua palavra-passe foi redefinida, faça login agora e comece.

en: Enable Restriction access
pt_PT: Ativar acesso restrito

en: Enable this option to apply access or restriction.
pt_PT: Active esta opção para aplicar o acesso ou a restrição.

en: Select content restriction type.
pt_PT: Selecione o tipo de restrição de conteúdo.

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
pt_PT: Se "Tipo de Restrição" estiver definido como "Mostrar", então, o(s) Plano(s) de Associação seleccionado(s) apresentarão o conteúdo se a condição for verdadeira, e se definido como "Ocultar\ \", então o conteúdo será oculto para o\ Configuração \"Plano(s) de Associação\".

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Divi Builder ou Divi Theme e tente ativar este add-on.

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Divi Builder ou o Divi Theme e tente ativar este add-on.

en: Integration Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registo de depuração de integração

en: ARMember Restriction
pt_PT: ARMember Restrição

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Por favor, ative o Oxygen Builder e tente activar este complemento.

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Oxygen Builder e tente activar este complemento.

note: translators: plugin header field 'Author'
en: Membership & User Profile - Repute Infosystems
pt_PT: Associação e perfil de utilizador - Repute Infosystems

en: In-built Modules
pt_PT: Módulos embutidos

en: Additional Functionality Addon
pt_PT: Complemento de funcionalidade adicional

en: Payment Gateways Addons
pt_PT: Complementos de gateways de pagamento

en: Third-Party Integrations
pt_PT: Integrações de terceiros

en: Upgrade Pro
pt_PT: Atualizar Pro

en: Add-ons
pt_PT: Complementos

en: ARMember-Restriction
pt_PT: ARMember-Restrição

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Fusion Builder ou o Avada Theme e tente ativar este add-on.

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Fusion Builder ou o Avada Theme e tente ativar este add-on.

en: ARMember Restriction Settings
pt_PT: ARMember Configurações de restrição

en: Select content access type
pt_PT: Selecione o tipo de acesso ao conteúdo

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
pt_PT: Selecione um plano de adesão para acesso ou restrição de conteúdos

en: Select ARMember access
pt_PT: Selecione ARMember acesso

en: Select a Membership Plan for content access
pt_PT: Selecione um plano de adesão para acesso ao conteúdo

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Beaver Builder e tente ativar este add-on.

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Beaver Builder e tente ativar este add-on.

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
pt_PT: Se selecionar "Tipo de restrição" para "Mostrar", os planos de associação selecionados apresentam o conteúdo se a condição for verdadeira e selecione "Ocultar", depois o conteúdo será restrito ao \ \"Plano(s ) de Afiliação".

en: Loggedin
pt_PT: Logado

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o SiteOrigin Builder e tente ativar este add-on.

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o SiteOrigin Builder e tente ativar este add-on.

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Bricks Builder e tente ativar este add-on.

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Bricks Builder e tente ativar este add-on.
